Gdy dojdzie do zapłodnienia, organizm kobiety zaczyna funkcjonować nieco inaczej. Intensywnie działają hormony, które są przyczyną objawów wcześniej niewystępujących. Te panie, które dobrze znają swój cykl miesięczny i ciało, łatwo mogą dostrzec, że coś się zmieniło.
Subtelne sygnały
Po zapłodnieniu nowa komórka wędruje z jajowodu do macicy, gdzie się zagnieżdża. Może wtedy wystąpić niewielkie plamienie nazywane krwawieniem implantacyjnym. Czasami pojawiają się nieznaczne pobolewania w dole brzucha, niektóre kobiety czują wyraźne „kłucie” w okolicy jednego z jajników. Pod wpływem hormonów zmienia się odczyn pH w pochwie na zasadowy, zaś wydzielina z dróg rodnych pojawia się w większej ilości niż zwykle. Sutki rosną i stają się bardzo wrażliwe na dotyk i zimno. W miarę upływu czasu objawy te ulegają intensyfikacji, gdyż piersi przygotowują się do laktacji. Więcej o objawach ciąży można dowiedzieć się na stronie kobiecosc.info.
Kolejne znaki
Najbardziej oczywistym i podstawowym objawem ciąży jest brak miesiączki. Jeśli dodatkowo temperatura ciała utrzymuje się na podwyższonym poziomie – zwykle lekko powyżej 37 stopni, można podejrzewać ciążę. Pod wpływem progesteronu oddawanie moczu następuje częściej. Pojawia się także senność, apetyt na określone pokarmy, zmiany w powonieniu. Szybko przyrasta masa ciała, co może skutkować zmianami skórnymi, takimi jak rozstępy i przebarwienia. Kobiety palące papierosy często odczuwają niechęć do nikotyny, a sam dym wydaje się im drażniący i nieprzyjemny. Ponadto zdarzają się mdłości i wymioty (nie tylko poranne, ale również utrzymujące się przez cały dzień). Przeczytaj ten artykuł, jeśli bezskutecznie starasz się o dziecko.
Badanie u ginekologa da pewność
Istnieją objawy wczesnej ciąży, które można rozpoznać podczas badania ginekologicznego. Pochwa i jej przedsionek są zasinione, zmieniona jest szyjka macicy, zaś ona sama jest rozpulchniona i powiększona. Dzięki aparatowi USG lekarz może potwierdzić ciążę już od 4 tygodnia, gdyż w jamie macicy widać wtedy pęcherzyk ciążowy. Około szóstego tygodnia zagnieżdżony w macicy zarodek ma już ok. 5 mm długości.
Artykuł partnera