Myślisz, że jesteś w ciąży? Sprawdź pierwsze objawy.

Maciej Piwowski
20.11.2017

Gdy dojdzie do zapłodnienia, organizm kobiety zaczyna funkcjonować nieco inaczej. Intensywnie działają hormony, które są przyczyną objawów wcześniej niewystępujących. Te panie, które dobrze znają swój cykl miesięczny i ciało, łatwo mogą dostrzec, że coś się zmieniło.

Subtelne sygnały

Po zapłodnieniu nowa komórka wędruje z jajowodu do macicy, gdzie się zagnieżdża. Może wtedy wystąpić niewielkie plamienie nazywane krwawieniem implantacyjnym. Czasami pojawiają się nieznaczne pobolewania w dole brzucha, niektóre kobiety czują wyraźne „kłucie” w okolicy jednego z jajników. Pod wpływem hormonów zmienia się odczyn pH w pochwie na zasadowy, zaś wydzielina z dróg rodnych pojawia się w większej ilości niż zwykle. Sutki rosną i stają się bardzo wrażliwe na dotyk i zimno. W miarę upływu czasu objawy te ulegają intensyfikacji, gdyż piersi przygotowują się do laktacji. Więcej o objawach ciąży można dowiedzieć się na stronie kobiecosc.info.

Kolejne znaki

Najbardziej oczywistym i podstawowym objawem ciąży jest brak miesiączki. Jeśli dodatkowo temperatura ciała utrzymuje się na podwyższonym poziomie – zwykle lekko powyżej 37 stopni, można podejrzewać ciążę. Pod wpływem progesteronu oddawanie moczu następuje częściej. Pojawia się także senność, apetyt na określone pokarmy, zmiany w powonieniu. Szybko przyrasta masa ciała, co może skutkować zmianami skórnymi, takimi jak rozstępy i przebarwienia. Kobiety palące papierosy często odczuwają niechęć do nikotyny, a sam dym wydaje się im drażniący i nieprzyjemny. Ponadto zdarzają się mdłości i wymioty (nie tylko poranne, ale również utrzymujące się przez cały dzień). Przeczytaj ten artykuł, jeśli bezskutecznie starasz się o dziecko.

Badanie u ginekologa da pewność

Istnieją objawy wczesnej ciąży, które można rozpoznać podczas badania ginekologicznego. Pochwa i jej przedsionek są zasinione, zmieniona jest szyjka macicy, zaś ona sama jest rozpulchniona i powiększona. Dzięki aparatowi USG lekarz może potwierdzić ciążę już od 4 tygodnia, gdyż w jamie macicy widać wtedy pęcherzyk ciążowy. Około szóstego tygodnia zagnieżdżony w macicy zarodek ma już ok. 5 mm długości.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie