Nie ma się z czego śmiać! Ciało obce w pochwie to zagrożenie dla zdrowia

Maciej Piwowski
26.02.2018

Choć do takiej sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko, to wielu lekarz w swojej praktyce spotkało się już z przypadkami pacjentek, u których stwierdzono obecność ciała obcego w pochwie. Sprawa może się wydawać śmieszna, ale w rzeczywistości niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia kobiety. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak do tego dochodzi?

Zdecydowanie najczęściej z problemem ciała obcego w pochwie mają do czynienia małe dziewczynki. Każde dziecko ma ciągoty do tego, by w ferworze poznawania swojego ciała umieszczać różne przedmioty w naturalnych otworach. Ciekawskie dziewczynki potrafią włożyć do pochwy klocek, kulkę papieru czy cukierka, by zobaczyć, „co się stanie”.

W przypadku dorosłych kobiet zwykle źródłem problemu są nieostrożne i nie do końca przemyślane zabawy seksualne. Niektóre panie lubią eksperymentować i umieszczają w pochwie np. gadżety erotyczne (kulki gejszy, dilda) czy różne inne przedmioty. Lekarze spotykają się z ogórkami, owocami, pałkami, bateriami, łyżeczkami etc. Skrajnym przypadkiem jest również nieumiejętne użycie tamponu, który po zerwaniu sznurka przesuwa się w głąb pochwy.

Objawy problemu

Może trudno w to uwierzyć, ale niektóre kobiety zapominają, że np. podczas upojnej nocy umieściły coś w pochwie. Dziewczynki z kolei wstydzą się do tego przyznać. Zdarza się również, że pacjentki przez wiele dni czekają, aż ciało obce samo z nich wyjdzie. Jeśli to nie następuje, zaczynają się problemy.

Długotrwała obecność ciała obcego w pochwie może prowadzić do zakażeń, podrażnień, obrzęku sromu, bólów w podbrzuszu, nawet krwawienia czy pojawienia się ropnej wydzieliny. Nie ma mowy o współżyciu, utrudnione jest też oddawanie moczu. Gdy stan się przedłuża, prawdopodobne jest powstanie zapalenia szyjki macicy lub nawet całej macicy.

Co robić?

Na pewno nie należy czekać „na zbawienie”! W momencie wystąpienia niepokojących objawów i połączenia ich z umieszczeniem ciała obcego w pochwie, należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. Lekarz wykona standardowe badanie wziernikiem.

Jeśli na tym etapie nie uda się zlokalizować i usunąć ciała obcego, niezbędne może być nawet wykonanie badania kolonoskopowego lub badania USG, ewentualnie RTG. Wskazane jest również przeprowadzenia badania wydzieliny, by wykryć ewentualne zakażenie.

Po usunięciu ciała obcego (do czego czasami potrzebne jest wykonanie płukanki), lekarz wdroży leczenie antybiotykiem, co uchroni przed zakażeniem. Jedynie w bardzo rzadkich sytuacjach przeprowadza się zabieg operacyjny.

Na przyszłość pamiętaj, że umieszczanie jakichkolwiek przedmiotów w pochwie jest bardzo ryzykowne. Nie podejmuj specyficznych czynności seksualnych w stanie silnego upojenia alkoholowego. Uważnie obserwuj też córkę i wytłumacz jej podstawowe zasady bezpiecznego obchodzenia się ze swoim ciałem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie