Od kiedy dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły?

Mateusz Nowak
31.03.2025

Wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły – zwłaszcza, gdy placówka znajduje się blisko domu, w odległości spaceru. Tę kwestię dokładnie regulują przepisy, które określają, kiedy dzieci mogą samodzielnie korzystać z dróg publicznych. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Zaglądamy do przepisów

Wątpliwości rodziców rozwiewa ustawa Prawo o ruchu drogowym, w której czytamy, że dzieci powyżej 7. roku życia mogą już samodzielnie poruszać się po drodze. Z kolei młodsze dzieci mogą korzystać z dróg tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Ograniczenia wiekowe nie obowiązują natomiast w strefach zamieszkania.

Wniosek? Pierwszoklasista może zgodnie z prawem samodzielnie chodzić i wracać ze szkoły do domu, przy czym ograniczenia w tym zakresie mogą wprowadzać niektóre szkoły.

Kłania się szkolny regulamin

Niektóre szkoły, dbając o bezpieczeństwo uczniów, wprowadzają bardziej rygorystyczne, wewnętrzne przepisy, które uniemożliwiają siedmiolatkom samodzielny powrót  do domu po zakończeniu lekcji. Zdarza się, że placówki wymagają, aby rodzice, dziadkowie, prawni opiekunowie lub starsze rodzeństwo odbierali dzieci, które nie ukończyły np. 10 lat.

Jeśli w szkole Twojego dziecka obowiązuje taki zapis, a bardzo zależy Ci na tym, aby młodsze dziecko samodzielnie wracało do domu, to musisz złożyć pisemną zgodę oraz dodatkowo uzgodnić to z dyrekcją i wychowawcą dziecka.

Oczywiście upewnij się, ze Twoja pociecha jest mentalnie przygotowana na samodzielne wracanie do domu: musi znać przepisy ruchu drogowego, wiedzieć, że nie powinna rozmawiać z obcymi, a dodatkowo powinna mieć własny telefon (niekoniecznie smartfon).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie