Organizacje pomagające młodym mamom

Jerzy Biernacki
29.06.2015

Fundacja MaMa

Organizacja pozarządowa założona w czerwcu 2006 roku w Warszawie. Działa na rzecz praw matek w Polsce organizując kampanie społeczne (np "O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę" na rzecz przystosowania przestrzeni publicznej do wózków dziecięcych i inwalidzkich), akcje na rzecz praw pracowniczych ("Opowieści Grozy", czyli przykłady zwalniania matek z pracy), konkursy ("Głos Ma MaMa!" czy fotograficzny dla ciężarówek "Pępek Świata") oraz projekty prawne (porady on-line i warsztaty dla uchodźczyń)i artystyczno-edukacyjne ("Warszawa Kobiet" mający na celu uchronienie od zapomnienia kobiet mających wpływ na historię miasta i kraju). Od października 2006 organizuje wspólnie z kinem Muranów cykl "Z dzieckiem w kinie", gdzie rodzice mogą obejrzeć ambitny film podczas, gdy ich dzieci bawią się pod okiem opiekunek. Obecnie projekt rozszerza się również na teren Poznania. Fundacja prowadzi również Bank Czasu Matek zachęcając tym samym do dzielenia się tym, co mamy bezcenne: czasem.

Fragmenty naszego statutu:
1. Celem Fundacji MaMa jest:

1) działanie na rzecz likwidacji dyskryminacji matek w życiu publicznym, na rynku pracy, w społeczeństwie i kulturze,
2) promowanie praw kobiet i matek oraz publikacji, wydawnictw poświęconych szeroko rozumianej problematyce kobiecej,
3) wspieranie i upowszechnianie problematyki kobiecej, problematyki gender, feminizmu,
4) promocja kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn, w szczególności na rynku pracy i w sferze domowej,
5) przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet i matek,
6) przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć,
7) wspieranie udziału matek w życiu publicznym i kulturalnym,
8) likwidowanie barier związanych z dostępem do wiedzy na temat nowych technologii i możliwości edukacji matek,
9) promowanie miejsc przyjaznym matkom i dzieciom w przestrzeni miejskiej.

2. Powyższe cele realizowane są poprzez:

1) organizowanie spotkań, szkoleń, działań twórczych, organizowanie kampanii i innych form upowszechniania kwestii                  
    respektowania praw matek,
2) organizowanie kursów, konferencji, seminariów, warsztatów, wystaw,
3) organizowanie konkursów i przyznawanie nagród,
4) współpracę z innymi fundacjami i organizacjami zajmującymi się kwestią równouprawnienia matek, przeciwdziałaniem   
    przemocy wobec kobiet, przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na płeć,
5) wspieranie kobiet i organizacji kobiecych w ich działalności na rzecz równouprawnienia,
6) upowszechnianie wiedzy na temat sytuacji matek w Polsce,
7) promowanie nowych technologii i możliwości edukowania się wśród matek i ich dzieci,
8) prowadzenie biura informacyjno- interwencyjnego i serwisu internetowego dotyczącego sytuacji i praw matek w Polsce,
9) organizowanie akcji medialnych (kampanii, i akcji społecznych) promujących prawa matek,
10) prowadzenie działalności badawczej.

Fundację MaMa tworzą:

Sylwia "Derwisz" Chutnik - ur. 1979 roku w Warszawie. Prezeska Fundacji MaMa. Kulturoznawczyni i absolwentka Gender Studies. Członkini Nieformalnej Grupy Porozumienie Kobiet 8 Marca. Mama Bruna (2003). Przewodniczka miejska po Warszawie. Autorka powieści "Kieszonkowy Atlas Kobiet" (wydawnictwo Ha!Art, o książce przeczytaj tutaj)   sylwia@fundacjamama.pl                0-503-046-317        

Julia Kubisa - ur. 1979 roku w Warszawie. Vice prezeska Fundacji MaMa. Doktorantka w Instytucie Socjologii UW, gdzie zajmuje się kobietami na rynku pracy. Członkini Nieformalnej Grupy Porozumienie Kobiet 8 Marca. Ma słabość do gotowania. Mama Róży (2007).  julia@fundacjamama.pl

Ania Pietruszka-Dróżdż - ur.1979 roku w Warszawie. Koordynatorka projektów w Fundacji MaMa. Socjolożka. Członkini Nieformalnej Grupy Porozumienie Kobiet 8 Marca. Mama Jagody (2007). Uwielbia jogę i podróże. ania@fundacjamama.pl
dr Patrycja Dołowy - ur. 1978 w Bostonie. Koordynatorka projektów w Fundacji MaMa. Mieszka w Warszawie. Fotografka, (jej prace możesz zobaczyć tutaj) mikrobiolożka. Mama Tomika (2006) i Hugo (2008). patrycja@fundacjamama.pl
oraz
Hanna Brudzyńska wolontariuszka. Razem ze swoim synkiem Ludwikiem przemierzyła Warszawę pokazując miejsca kompletnie niedostępne dla wózków a spacer ich uwiecznił Przemek Chudkiewicz ze studia Fervor.
Marek Szlak wolontariusz, grafik komputerowy. Projektuje dla nas ulotki, jest także autorem logo akcji Z dzieckiem w kinie. Tata Róży.
Paulina Holtz ur. 1977 w Warszawie, wspierająca działania naszej fundacji. Aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie. Mama Tosi (2007) i Marceliny (2008)

Klub Kangura

Kluby Kangura działają aktywnie w kilku miastach w Polsce.

To spotkania dla Rodziców, zainteresowanych tematem świadomego rodzicielstwa. Idea bliskości, którą realizujemy między innymi nosząc dzieci w chustach, wynika z naszego głębokiego przekonania, że dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują czułego kontaktu, przytulania, bujania i noszenia. Chcemy towarzyszyć naszym dzieciom na każdym etapie ich rozwoju i pokazywać im świat z naszej perspektywy. Wierzymy, że zaspokajanie potrzeby kontaktu nie wychowa „małych tyranów” ale zapewni naszym dzieciom bezpieczny start w dorosłość.

Spotkania w Klubie Kangura to rozmowy i dyskusje na wszelkie tematy związane z rodzicielstwem - o naszych codziennych radościach i troskach. Na nasze spotkania zapraszamy specjalistów oraz wymieniamy się własnymi doświadczeniami w dziedzinie wychowania i rozwoju dzieci. To naturalna grupa wsparcia dla rodziców: umacniamy się we własnych rodzicielskich kompetencjach i przekazujemy sobie wiedzę i pewność, którą młodzi rodzice zdobywali kiedyś naturalnie w rodzinach wielopokoleniowych.

Chcemy promować ideę noszenia dzieci, pokazać innym zalety używania, a także możliwości wykorzystania kawałka materiału, poćwiczyć prawidłowe i bezpieczne sposoby wiązania chusty oraz przybliżyć tradycje noszenia w Polsce i na świecie.

W Klubie Kangura bardziej doświadczeni rodzice doradzą tym dopiero zaczynającym swoją przygodę z dzieckiem i… chustą. Niezdecydowani zyskają szansę przymierzenia siebie i dziecka do chusty, obejrzenia rozmaitych rodzajów chust i nosideł (miękkich i ergonomicznych). Początkującym pomożemy rozwiać wątpliwości, wypróbować różne techniki noszenia. Wszyscy będziemy mogli porozmawiać na interesujące tematy, a nasze dzieci zyskają szansę na pierwsze towarzyskie kontakty z rówieśnikami…

więcej na: http://www.klubkangura.com.pl

Fundacja Rodzić po Ludzku

Fundacja Rodzić po Ludzku powstała w 1996 r., aby kontynuować działania zainicjowane przez grupę dziennikarzy i działaczy społecznych podczas pierwszej  akcji „Rodzić po ludzku” (1994 r.). To wtedy ujawniona została pełna cierpienia i poniżenia rzeczywistość polskich porodówek. Tysiące kobiet w listach i ankietach pisało o braku intymności na wieloosobowych salach porodowych, anonimowości, samotności i braku wsparcia. Matki tuż po narodzinach nie mogły nawet obejrzeć ani przytulić dziecka. Noworodek trafiał do osobnej sali, a matka mogła go widzieć tylko, gdy dziecko, szczelnie owinięte w becik, przynoszono do karmienia. Z powodu zakazu odwiedzin kobieta była odcięta od świata i najbliższych. W czasie trwania pierwszej akcji, jej organizatorzy zaproponowali kierunek przyjaznych dla matek i dzieci zmian w położnictwie. Gdy rok później akcję powtórzono, okazało się, że proces przemian już się rozpoczął. Na postulaty akcji – m.in. wprowadzenie porodów rodzinnych, umożliwienie matce ciągłego kontaktu z dzieckiem, zniesienie zakazu odwiedzin bliskich - odpowiedzieli dyrektorzy wielu szpitali, lekarze i położne. Masowo zakładano szkoły rodzenia, coraz więcej kobiet mogło liczyć na pomoc i wsparcie personelu w pielęgnacji dziecka oraz w karmieniu piersią. Zaczęto większą uwagę zwracać na poszanowanie intymności w czasie porodu i informować kobiety o jego przebiegu, podawanych lekach, stanie dziecka.

Dzisiaj wiele zjawisk, które dla pokoleń rodzących były źródłem traumatycznych przeżyć porodowych, należy do przeszłości. Poród wciąż jednak dla tysięcy kobiet nie jest pozytywnym doświadczeniem. Nadal nie szanuje się ich przeżyć, bólu, ich prawa do decydowania o sobie i swoim dziecku. Także obecnie wiele interwencji medycznych wykonuje się bez uprzedzenia i zgody kobiety, nie dba o intymność i prywatność w czasie porodu. W wielu szpitalach za intymne warunki i możliwość rodzenia ze wsparciem bliskiej osoby trzeba dodatkowo zapłacić. Dlatego Fundacja Rodzić po Ludzku wciąż działa na rzecz godnego porodu.

http://www.rodzicpoludzku.pl

Wczesna edukacja

Wczesna edukacja to inwestycja w przyszłość Twojego dziecka. Edukacja w przypadku najmłodszych nie znaczy nudy i rygoru, to radość wspólnego odkrywania świata.

Wczesna edukacja to nauka przez zabawę, to wspomaganie wrodzonych instynktów, kształtowanie zainteresowań, mądre spędzanie wolnego czasu z dzieckiemi rodziną. W każdym dziecku drzemie wielki potencjał, a zabawa odpowiednimipomocami, zabawkami wyzwala w dziecku chęć rozwoju i poznawania świata. Zabawa edukacyjna to przyjemność zarówno dla rodziców jak i dziecka a przede wszystkim wielka korzyść dla dziecka!

Portal www.wczesnaedukacja.com  jest źródłem wiedzy o wczesnej edukacji. Co tydzień prezentowany jest tu nowy artykuł dotyczący wychowania i edukacji najmłodszych. Znajdują się tam również informacje o szkoleniach i warsztatach dla rodziców lub opiekunów dzieci. Warsztaty poświęcone są rozwiązywaniu różnych problemów (agresji, rywalizacji, problemom ze snem, treningowi czystości), a także wczesnej edukacji w praktyce codziennej - nauka czytania i liczenia dla niemowlaków, twórczy rozwój najmłodszych dzieci, aktywne spędzanie wolnego czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie