Pas poporodowy: co to takiego?

Piotr Kowalczyk
08.04.2021

Przyszłe mamy martwią się przede wszystkim o to, aby dziecko urodziło się zdrowe i jak najszybciej mogło wrócić do domu. Większość kobiet jeszcze przed rozwiązaniem zaczyna się jednak zastanawiać nad tym, jak szybko wrócić do formy, zrzucić nadprogramowe kilogramy oraz uniknąć rozstępów czy efektu zwisającej skóry z brzucha. W tym – podobno – ma pomóc pas poporodowy. Czym on właściwie jest? Jak go stosować? Czy warto?

Co musisz wiedzieć o pasie poporodowym?

Pas poporodowy przypomina nieco opaskę uciskową lub pasy stabilizujące stosowane przez osoby dźwigające ciężary. Jest wykonany z elastycznego, przewiewnego materiału, ściśle opasa brzuch i podtrzymuje skórę oraz warstwę tłuszczu. Zadaniem tego pasa jest ułatwienie młodej mamie szybkiego powrotu do dawnej sylwetki, a przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka powstania rozstępów.

Dodatkową funkcją pasa poporodowego jest stabilizowanie mięśni brzucha, która są bardzo osłabione po porodzie. Dzięki temu kobieta odczuwa mniejsze dolegliwości w połogu i może – przynajmniej teoretycznie – szybciej wrócić do wykonywania różnych obowiązków oraz opiekowania się dzieckiem. Niektóre panie chwalą sobie pas za to, że wspiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa, minimalizując tym samym różnego rodzaju dolegliwości.

Jak używać pasa poporodowego?

Przede wszystkim nie można zacząć go używać od razu po porodzie. Obowiązuje tutaj „karencja”, która wynosi:

  • Około 2 tygodnie – w przypadku pań, które urodziły siłami natury;
  • Około 4 tygodnie – w przypadku pań, które urodziły przez cesarskie cięcie;

Pasa poporodowego nie wolno też nosić przez cały dzień – powinno się to robić przez maksymalnie kilka godzin dziennie. W przeciwnym razie może to skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, w tym stanowić czynnik ryzyka np. nietrzymania moczu.

Czy warto?

Opinie na temat pasa poporodowego są podzielone. Panie, które z niego korzystają raczej sobie to chwalą, argumentując to tym, że czują się pewniej, mogą z mniejszym wysiłkiem dźwigać dziecko oraz wykonywać różne czynności domowe.

Sceptyków pasa poporodowego należy natomiast szukać głównie wśród położnych i lekarzy, którzy przestrzegają, by nie traktować go w kategorii cudownego remedium na ciążową nadwagę i rozstępy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie