Małe dzieci, zwłaszcza te zaczynające chodzić narażone są na wszelkiego rodzaju poparzenia - zarówno termiczne jak i chemiczne. Watro wiedzieć co robić, gdy nasze dziecko ulegnie poparzeniu.
Ciekawość małego dziecka często sprowadza na niego kłopoty, dlatego zawsze należy pamiętać o zabezpieczeniu szafek z chemikaliami (zwłaszcza tymi żrącymi) jak i odstawianiu kubków z gorącymi napojami z dala od brzegów stołu. Pamiętajmy tez, aby nie stawiać gorących napojów na serwecie, gdyż jeden ruch wystarczy, aby nasza pociecha ściągnęła na siebie całą serwetę, wraz z jej zawartością wprost na siebie. Szczególną uwagę zwracajmy na dziecko podczas gotowania jak i zaraz po nim. Kuchenka może być dla niego niezwykle atrakcyjna, gdyż kojarzy się z wieloma ciekawymi rzeczami związanymi z gotowaniem. Także pokrętła, czy otwierany piekarnik sprawiają, ze dziecko często narażone jest na poparzenia, gdy piekarnik czy płyta jeszcze nie wystygła.
Poparzenie nie niesie za sobą tylko ryzyka ran i blizn. Ból i stres związany z poparzeniem może spowodować wstrząs a w następstwie śmierć.
Niezależnie od wieku dziecka w domowej apteczce powinny zawsze znajdować się specjalne opatrunki hydrożelowe , które możemy przykładać bezpośrednio na oparzenia. Opatrunki te są jednorazowe i szczelnie zapakowane. Można przechowywać je w lodówce aby zawsze miły niską temperaturę.
Poparzenie termiczne
Gdy dojdzie do poparzenia ogniem lub gorącą wodą natychmiast należy na oparzone miejsce przyłożyć okład hydrożelowy. Jeśli go nie mamy, trzeba miejsce oparzone schłodzić bieżącą wodą. Pamiętaj! Nie wstawiaj dziecka do wanny i nie oblewaj go zimną wodą - spowoduje to wychłodzenie całego organizmu i stres dla dziecka. Schładzaj tylko oparzone miejsce. Wezwij Zespół Pogotowia Ratunkowego - numer telefonu - 999 lub 112. Każde poparzenie u dziecka powinien obejrzeć chirurg, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Pamiętajmy, że w przypadku gdy podczas poparzenia ubranie przywarło do skóry, nie należy go zdejmować, a schładzać skórę przez ubranie.
Poparzenie chemiczne
Jeśli dziecko poparzy się środkami chemicznymi np. „kretem" należy substancję strzepnąć (np. zmiotką, miotełką) a następnie spłukać bieżącą wodą. Strzepnięcie jest niezwykle ważne, gdyż wiele chemikaliów reaguje z wodą i mogą wywołać efekt „żrący". Strumień wody kierujemy tak, żeby spłukiwana ciecz nie spływała dalej po kończynie oraz na ciało! Wezwij także Zespół Pogotowia Ratunkowego numer telefonu - 999 lub 112
Instrukcja nigdy nie zastąpi szkolenia praktycznego. Już dziś zapisz się na kurs pierwszej pomocy np. do szkoły www.OdpowiedzialniRodzice.pl
Marta i Arek Lichnerowicz