Starsze pokolenie nazywa je błogosławieństwem i słusznie. Pieluszki jednorazowe znacznie ułatwiły pielęgnowanie dziecka. Mimo to wielu początkujących rodziców popełnia proste błędy w ich stosowaniu, co ma negatywny wpływ zarówno na samopoczucie maluszka, jak i stan domowego budżetu. W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe i bardzo praktyczne metody korzystania z pieluszek jednorazowych. Warto przeczytać i zapamiętać!
Pieluszki firmy A są świetne, a te firmy B do niczego? Nie wierz w takie opinie, bo z reguły kompletnie się one nie sprawdzają. Owszem, pieluszki poszczególnych producentów bardzo się między sobą różnią (grubością, chłonnością, sztywnością), ale to wcale nie oznacza, że Twojemu dziecku będzie pasować produkt polecany np. przez koleżankę z pracy.
Nie rób więc zapasów. Po urodzeniu się dziecka przewijaj je przy użyciu kilku rodzajów pieluszek i oceń, który produkt sprawdza się najlepiej. Jeśli po którejś pieluszce dziecko dostanie uczulenia (a nie jest to spowodowane np. zbyt późnym przewinięciem), odrzuć tego producenta. Gdy okaże się, że maluszkowi służy kilka marek pieluch, wybierz te najtańsze, ale także odpowiednio chłonne i wygodne w stosowaniu.
Nie ma na to żadnej reguły. Pediatrzy zalecają, aby zmiana następowało średnio po 2-3 godzinach. W przypadku starszego dziecka częstotliwość może być uzależniona od tego, co znalazło się w pieluszce. Jeśli stosujesz dobre, odpowiednio chłonne pieluchy, to nie ma sensu przewijać maluszka za każdym razem, gdy zrobi siusiu. Gdy jednak czujesz, że pojawiła się „grubsza sprawa”, nie zwlekaj i natychmiast zmień pieluchę, aby uniknąć podrażnień.
Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić w żadną stronę. Zbyt rzadkie zmienianie pieluchy może źle wpływać na stan skóry dziecka. Z kolei zbyt częste jest nie tylko nieekonomiczne, ale też niekomfortowe dla maluszka, który musi być rozebrany i ponownie ubrany.
Ponownie przypomnimy Ci, że nie ma sensu robić olbrzymich zapasów pieluch. Promocje trafiają się regularnie, dlatego nie kupuj kilku wielkich opakowań, bo... możesz później z nimi zostać. Niemowlęta błyskawicznie rosną, dlatego zanim zdążysz się obejrzeć, już trzeba będzie przejść na większe pieluszki. Jak rozpoznać ten moment?
Bardzo prosto. Gdy kilkakrotnie zdarzy się, że zawartość pieluszki wycieknie bokiem lub też kupa znajdzie się na plecach dziecka, jest to czytelny sygnał, że pora kupić większy rozmiar. Nie stosuj się sztywno do wytycznych producenta – są one uniwersalne, a jak wiadomo, każde dziecko ma inną budowę ciała.
Stosowania pieluszek jednorazowych także trzeba się nauczyć. Nie martw się, jeśli na początku przewijanie będzie nastręczać Ci problemów. Szybko nabierzesz wprawy!