Przeziębienie w ciąży: jak sobie z tym poradzić, nie ryzykując zdrowiem dziecka?

Antoni Kwapisz
30.03.2021

Ostatnią rzeczą, jakiej chce kobieta będąca w ciąży, jest infekcja. Nie ma jednak w 100% skutecznego sposobu na jej uniknięcie. Możesz się przeziębić podczas spaceru, w sklepie, a nawet w domu – zwłaszcza, jeśli masz starsze dziecko, które non-stop przynosi do domu różne zarazki z przedszkola czy szkoły. Tym bardziej powinnaś wiedzieć, jak poradzić sobie z przeziębieniem bez ryzykowania, że przyjmowane lekarstwa będą miały negatywny wpływ na rozwój płodu.

Inhalacje na katar

Katar to najbardziej dokuczliwy objaw infekcji. Problem w tym, że wiele popularnych kropli do nosa nie jest zalecanych kobietom w ciąży. Jeśli nie chcesz ryzykować, to postaw na inne, wcale nie mniej skuteczne metody walki z katarem. Przede wszystkim zacznij od wody morskiej – nawilża śluzówkę, pomaga rozluźnić katar, a tym samym odetkać nos. Dodatkowo zalecamy robienie inhalacji z soli fizjologicznej oraz olejków eterycznych. Prosty inhalator elektryczny da się kupić za 70-80 złotych.

Domowe mikstury

Koniecznie przypomnij sobie dawne, ale wciąż skuteczne domowe sposoby na przeziębienie. Ich największą zaletą jest to, że bazują na naturalnych składnikach. Świetne efekty daje chociażby picie soku z cebuli z dodatkiem miodu. Fakt, nie jest smaczny, ale za to bardzo zdrowy i realnie pomaga w walce z infekcją. Podobnie jak sok z kiszonej kapusty czy naturalny antybiotyk, jakim jest czosnek.

Odpowiednia dieta

W okresie przeziębienia powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to, co jesz. Być może słyszałaś o tym, że kluczowy wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego ma właśnie dieta. Aby przyspieszyć walkę z infekcją wprowadź do swojego jadłospisu znacznie więcej warzyw oraz białka – chociażby pod postacią jajek. Świetny jest też niezawodny rosół, koniecznie z dużą ilością natki pietruszki.

Naturalne metody zbijania temperatury

Jeśli w trakcie infekcji dokucza Ci gorączka, ale nie jest ona zbyt wysoka (do 38,5 stopnia Celsjusza), to możesz wypróbować proste, nieinwazyjne metody zbijania temperatury. Zimne okłady, kąpiel w chłodnej wodzie, napar z liści lipy – to te najpopularniejsze sposoby. Pamiętaj jednak, że jeśli gorączka nie ustępuje przez 2-3 dni, powinnaś od razu zgłosić się do lekarza, informując podczas wizyty, że jesteś w ciąży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie