Przygotowanie do wyjazdu z dzieckiem

Mateusz Nowak
30.05.2016

Wyjazd z małym dzieckiem zawsze wiąże się z większym kłopotem, niż z nastolatkiem. Dlatego przed podróżą warto znaleźć noclegi, zaplanować atrakcje dla maluchów i miejsca warte odwiedzenia.

Jak zaplanować wakacje z dzieckiem

Jeśli wybieramy się na wakacje z dzieckiem, raczej nie wybierajmy podróży w ciemno. Przedłużające się poszukiwania noclegu mogą być uciążliwe nie tylko dla niemowlaków, ale i starszych dzieci, mniej wytrzymałych i potrzebujących więcej snu niż dorośli. Jeśli jedziemy samochodem, sprawdźmy przed wyjazdem przejezdność wybranych tras, a także sporządźmy mapę punktów, w których możemy zatrzymać się w porze posiłków. Jeśli wybieramy komunikację publiczną, bilet najlepiej kupić wcześniej, aby uniknąć stania w kolejkach. Nie musimy koniecznie robić tego przed wyjazdem – w dobie powszechności Internetu możemy kupić bilet i błyskawicznie zapłacić za niego przez PayU, nawet pół godziny przed odjazdem.

Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem

Wyjeżdżając z dzieckiem musimy być zapobiegliwi. Starajmy się przewidzieć wszelkie możliwe wypadki – oparzenia słoneczne, chorobę lokomocyjną, odciski i urazy. Koniecznie miejmy ze sobą apteczkę ze wszystkimi niezbędnymi lekami i podstawowym sprzętem medycznym. Wyjeżdżając do kraju o innym klimacie warto pomyśleć o dodatkowym szczepieniu – dzieci są delikatne, a więc bardziej narażone na zachorowania specyficzne dla danego miejsca pobytu.

Gdzie jechać z dzieckiem?

Klasyczny i dobry pomysł na wakacje z dzieckiem to wyjazd nad morze i inne akweny wodne. Jeśli zaopatrzymy dziecko w czapeczkę, krem z wysokim filtrem i zabawki, możemy być pewni, że spędzi czas zdrowo i przyjemnie. Uważajmy szczególnie, gdy wchodzi ono do wody, nawet jeśli potrafi pływać.

Dobrym pomysłem na wspólne wakacje jest również wyjazd w góry. Dziecko będzie miało zapewnione sporo ruchu, którego tak często brakuje mu w ciągu roku szkolnego. Wspólny wyjazd w góry może być także początkiem pasjonującego hobby – wspinaczki górskiej czy zdobywania tatrzańskich szczytów. Uważajmy jednak, by dopasować trasy i szlaki do możliwości naszego dziecka, biorąc pod uwagę zarówno jego wiek, jak i sprawność fizyczną. Koniecznie weźmy ze sobą apteczkę, szczególnie plastry i bandaż, buty na zmianę, dużo wody i sycącego prowiantu.

Wakacje za granicą i objazdowe są dobrym pomysłem, jeśli nie wiążą się ze zbyt dużą ilością zwiedzania. Poznawanie miasta poprzez chodzenie godzinami po jego uliczkach i zaułkach niekoniecznie będzie dobrą rozrywką dla dziecka. Nie ma też sensu zabierać trzy- czy czterolatka do Luwru czy Ermitażu – bardziej się on wymęczy, niż faktycznie skorzysta.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie