Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu roweru dla dziecka. Zapraszamy do lektury!
Rower biegowy
Jest to rewelacyjna alternatywa dla dzieci, które dopiero uczą się jeździć. Rower biegowy sprawia, że dziecko bez stresu i wielkiego wysiłku uczy się, jak utrzymywać równowagę, jak sprawnie poruszać kierownicą, a także uczy się koncentracji i orientacji w terenie.
Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Kask rowerowy, który jest podstawową ochroną najważniejszej części ciała podczas (nauki) jazdy. Musi być lekki, wytrzymały oraz z atestem.
Rowerek dodatkowo można wyposażyć w koszyk oraz zamontować dzwonek i błotniki.
Rower tradycyjny
Bezpieczeństwo młodego człowieka zależy od prawidłowego dopasowania roweru do wzrostu (i wieku) dziecka. W tej materii kluczowy jest rozmiar kół, który zazwyczaj jest wyrażany w calach. Mamy więc:
- 12’ – dla dzieci około 3 lat
- 16’ – 4-5 lat
- 20’ – 6-7 lat
- 24’ – powyżej 8 lat
Kolejną istotną kwestią jest grubość i liczba kół. Na początku warto rozważyć zainstalowanie tzw. kół podporowych. Rower dla dziecka nie powinien mieć skomplikowanego wyposażenia. Zwróćmy uwagę, aby miał szerokie opony, sprawny i wygodny hamulec, miękkie siodełko, antypoślizgowe rączki oraz kierownicę o ograniczonym zakresie skrętu (bardzo ważne, by pierwszy rower nie był zbyt wywrotny i nie zniechęcił dziecka). Z kolei przerzutki nie są obowiązkowym elementem wyposażenia, a wręcz mogą znacznie utrudnić naukę.
Kolejna rzecz, której warto się przyjrzeć, to waga roweru. W przypadku małych dzieci jest to waga do 3kg. Dzięki temu dziecko nie męczy się jeżdżąc, a i wniesienie roweru na trzecie piętro czy dźwignięcie go do bagażnika przez rodzica nie będzie zbyt dużym wysiłkiem. Pamiętajmy, że rower ma zapewniać komfort - inaczej dziecko nie będzie czerpać przyjemności z jazdy.
Gdzie kupować
Sklepy wielkopowierzchniowe oferują szeroką gamę produktów, w tym także rowery. Ceny kuszą, a na pierwszy rzut oka sprzęt wygląda przyzwoicie. Niestety nie idzie za tym jakość i klasa użytych materiałów. Rowery tego typu są wykonane z najniższej jakości podzespołów, najczęściej wykonanych z plastiku lub ciężkiej stali. Hamulce są zawodne, a przerzutki często się rozregulowują. Pamiętajmy, że samodzielna naprawa przerzutek jest mocno kłopotliwa i nie tak oczywista jak np. smarowanie łańcucha, powinno się więc to robić w serwisie, co jest dodatkowym kosztem, jaki ponosimy po zakupie taniego roweru. Jeśli chcemy kupić dziecku niezawodny rower, na którym będzie mogło jeździć bez obaw udajmy się do sklepu rowerowego lub ze sprzętem sportowym (gdzie możemy liczyć na fachową pomoc przy kupowaniu, gwarancję oraz serwis).
Pierwszy dzień wiosny za nami, sezon rowerowy, patrząc po obfitości cyklistów na ścieżkach rowerowych, rozpoczęty. Jeśli i my chcemy w tym roku z całą rodziną dołączyć do rowerowej społeczności - nic prostszego. Pomocą służą chomikowane zimą oszczędności lub wygodna pożyczka na 15 dni, przemyślany zakup, bidon, kask na głowę i w drogę!
Artykuł partnera