Szykujesz się na cesarkę? Sprawdź, jak szybko wrócić do formy po zabiegu

Jerzy Biernacki
29.12.2016

Cesarskie cięcie przez lata było owiane złą sławą. Straszono kobiety okropnym bólem, wizją wielodniowego leżenia w łóżku i brakiem możliwości zajęcia się ukochanym dzieckiem. W XXI wieku takie opowieści brzmią co najmniej zabawnie. Profesjonalne przeprowadzony zabieg cesarskiego cięcia pozwala kobiecie szybko wrócić do normalnej aktywności. Jak sobie w tym pomóc? Poznaj najważniejsze rady.

Dolegliwości po cesarskim cięciu

Popularną cesarkę przeprowadza się w znieczuleniu – ogólnym lub miejscowym – dlatego bezpośrednio po zabiegu (lub po wybudzeniu) możesz narzekać na nieprzyjemne dolegliwości, takie jak nudności, ból pleców czy uporczywy kaszel. Spokojnie, to zupełnie normalne. Objawy te powinny minąć po około dobie i później już o nich zapomnisz.

Nieco dłużej może się jednak utrzymywać kaszel – to efekt tego, że w narkozie w płucach odkłada się wydzielina. Musisz się jej pozbyć, dlatego nie powstrzymuj odruchu kaszlu, nawet mimo bólu rany pooperacyjnej. Jeśli jest Ci tak wygodniej, staraj się odchrząkiwać.

Pora stanąć na nogi!

Nie wierz w „dobre rady” mamy i babci, które każą Ci przez kilka dni leżeć i kompletnie się nie ruszać. To tylko wydłuży okres rekonwalescencji. Jeśli czujesz się na siłach, jak najszybciej wstań z łóżka i zrób sobie krótki spacer po szpitalnym korytarzu – możesz to zrobić już w kilka godzin po zabiegu!

Dzięki ruchowi Twoje ciało szybciej wróci do formy, a Ty będziesz mieć również siłę, by zająć się swoim maluszkiem. Pamiętaj jednak, aby się nie forsować, nie dźwigać ciężkich przedmiotów i nie unosić rąk, ponieważ mogłoby to spowodować pęknięcie szwów.

Ważne

Nie akceptuj bólu – masz prawo nie odczuwać żadnych dolegliwości, dlatego jeśli po zabiegu uskarżasz się na silne bóle, poinformuj o tym lekarza lub pielęgniarkę. Dostaniesz lek przeciwbólowy, który jest bezpieczny dla dziecka (jeśli karmisz).

Po powrocie do domu

Po zabiegu cesarskiego cięcia zostaniesz wypisana do domu w ciągu 2 dni – oczywiście pod warunkiem, że nic Ci nie dolega. Wykorzystaj ten czas na zorganizowanie swojego życia na nowo. Koniecznie poproś partnera o pomoc – musi odciążyć Cię w kilku obowiązkach. Dużo wypoczywaj, ale niekoniecznie w pozycji leżącej. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, codziennie spaceruj.

Pamiętaj także o pielęgnowaniu nacięcia – lekarz na pewno poleci Ci jakiś środek zapobiegający zakażeniom i przyspieszający gojenie się rany. Przede wszystkim jednak skup się na sobie i na dziecku. Po kilku tygodniach zapomnisz już, że rodziłaś przez cesarskie cięcie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie