Choroba lokomocyjna u dziecka to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą spotkać rodziców w trakcie np. wyjazdu wakacyjnego. Pociecha czuje się źle, wymiotuje, co wymusza częste robienie przystanków. Tymczasem przed rodziną jeszcze droga powrotna… Objawy choroby lokomocyjnej są trudne do przeoczenia. Czy jednak istnieje sposób, by je zminimalizować i ulżyć dziecku? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Jeśli wiesz już, że Twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną, to przed wyjazdem zadbaj o to, aby pociecha się nie przejadła. Najlepiej będzie podać jej lekkostrawny posiłek na około 2 godziny przed planowaną podróżą. Nieobciążony żołądek nie będzie dawać o sobie znać, co powinno zapobiec niekontrolowanym odruchom wymiotnym.
Pamiętaj!
Dziecko z chorobą lokomocyjną w żadnym razie nie powinno podróżować na głodno!
Możesz również spróbować podać dziecku jakiś środek na chorobę lokomocyjną – zapytaj w aptece o taki, który jest najlepszy dla danego wieku.
Jeśli Twoja pociecha wciąż podróżuje w foteliku, to najlepiej będzie zapiąć go na środkowym miejscu tylnej kanapy. Oczywiście może się to okazać niemożliwe, chociażby z uwagi na konstrukcję samochodu czy fotelika. W ostateczności – ale tylko w ostateczności! – zapnij fotelik na przednim fotelu, maksymalnie odsuwając go do tyłu.
Uwaga!
W przypadku dziecka podróżującego tyłem do kierunku jazdy (jest to najbezpieczniejszy sposób przewożenia w foteliku) konieczne będzie dezaktywowanie poduszki powietrznej pasażera siedzącego z przodu. Jeśli w Twoim aucie nie ma takiej opcji, montaż fotelika w tym miejscu odpada.
Objawy choroby lokomocyjnej nasilają się, gdy w aucie jest zbyt duszno. Jeśli więc w Twoim samochodzie są nawiewy wentylacji na tylną kanapę, koniecznie je otwórz. Nie bój się używać klimatyzacji – jest bezpieczniejsza niż przeciąg spowodowany otwarciem okna.
Wielu rodziców popełnia błąd i podaje swojemu dziecku z chorobą lokomocyjną tablet z bajkami. Efekt jest odwrotny od zamierzonego. Skupienie wzroku na jednym punkcie potęguje odruch wymiotny.
Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie więc włączenie dziecku jego ulubionej muzyki czy audiobooka z bajką. Maluch nie będzie się nudzić, a z czasem może zaśnie, dzięki czemu podróż minie spokojniej.
Pamiętaj również o robieniu dość częstych postojów. Dziecko nie powinno natomiast jeść żadnych przekąsek w czasie jazdy.