W trosce o finansową przyszłość dziecka – rodzaje i oprocentowanie lokat

Jerzy Biernacki
22.12.2015

Truizmem wydaje się stwierdzenie, że dziecko oznacza ogromną odpowiedzialność. Wszyscy przecież zdajemy sobie doskonale sprawę, ilu starań i zabiegów wymaga niemowlę, i jakie obowiązki i ograniczenia wiążą się z całym procesem wychowywania dziecka.

Kwestie finansowe też są ważne

Miłość i bezpieczeństwo oraz zapewnienie prawidłowych warunków rozwoju małego człowieka, to podstawowe wymogi stawiane przed jego opiekunami. Odpowiedzialni rodzice powinni jednak wykraczać myślą poza najbliższe horyzonty czasowe, to jest podejmować decyzje gwarantujące dziecku dobrą przyszłość. Chodzi między innymi o kwestie edukacji, rozwoju indywidualnych zdolności i zainteresowań, wreszcie o przyziemne, ale jednak ważne sprawy finansowe.

Warto na przykład wykorzystać taką okazję, jak chrzest czy pierwsza komunia i złożyć zgromadzone bądź przeznaczone na ten cel pieniądze w depozycie bankowym. Co prawda oprocentowanie lokat, z uwagi na funkcjonującą od dłuższego czasu strategię Rady Polityki Pieniężnej niskich stóp procentowych nie jest oszałamiające, ale z całą pewnością jest to najbardziej bezpieczny sposób pomnażania pieniędzy.  

Najlepsza lokata – liczy się indywidualna ocena

Możliwości wyboru najbardziej optymalnego instrumentu finansowego w tym zakresie są bardzo duże. W zasadzie wszystkie banki oferują rozmaite formy depozytów na określonych warunkach, z reguły, w odniesieniu do lokat krótkoterminowych, ze stałym, choć w poszczególnych bankach różnym, oprocentowaniem.

Czym zatem się kierować, dokonując wyboru? Można naturalnie za pośrednictwem Internetu skorzystać z takiej podpowiedzi, jaką daje ten czy inny ranking lokat, ale ponieważ w tego rodzaju rankingach stosuje się kryteria standardowe, mogą one nie uwzględniać naszych indywidualnych oczekiwań. Najlepsza lokata w przekonaniu twórców rankingu, wcale nie musi oznaczać najlepszej lokaty dla określonego, indywidualnego klienta.  

Bezpieczeństwo i oprocentowanie lokat

Lokaty bankowe cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem, ponieważ dają może niezbyt duży, ale bez wątpienia pewny zysk. Oszczędności klientów, przechowywane w formie bankowych depozytów, są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wysokości 100 tysięcy euro. Jeśli chodzi o oprocentowanie lokat, to zależy ono nie tylko od obowiązujących stóp procentowych, ale także, w pewnym stopniu, od polityki danego banku.

Oferta tych instytucji w zakresie depozytów staje się coraz bardziej zróżnicowana w miarę, jak zmieniają się oczekiwania klientów. Mamy zatem tradycyjne lokaty terminowe, ale na przykład z możliwością wyboru terminu, od 1 do nawet 48 miesięcy. Mamy lokaty bardziej elastyczne, w których oprocentowanie rośnie wraz z upływem każdego kolejnego miesiąca, czy wreszcie takie, w których odsetki można otrzymać z góry.

A może konto oszczędnościowe?

Zbliżonym, choć mającym nieco inny charakter instrumentem finansowym służącym oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy, są rachunki oszczędnościowe zapewniające stały dostęp do zgromadzonych środków, choć zarazem trochę mniejszy zysk. Niezależnie od tego, jaką formę oszczędzania wybierzemy, warto w ten czy w inny sposób zabezpieczyć przyszłość dziecka, a przy okazji nauczyć je szacunku dla pieniędzy i umiejętności zarządzania nimi.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie