Wanienka dla dziecka: higiena, zabawa i bliskość

Maciej Piwowski
26.05.2020

Kąpiel to podstawa codziennej pielęgnacji malucha. Niezbędna będzie do tego wygodna i bezpieczna specjalna wanienka dla dziecka.

Wiele dzieci uwielbia kąpielowe rytuały, dlatego warto je odpowiednio celebrować. Nie chodzi bowiem wyłącznie o kwestie utrzymania odpowiedniej higieny, ale także o zabawę, a przede wszystkim o zacieśnianie więzi między rodzicami a najmłodszym członkiem rodziny. Warto zatem pamiętać o kilku istotnych  czynnościach organizacyjnych. Jak zatem przygotować oraz przeprowadzić kąpiel? 

Wanienka dla dziecka i jej rodzaje

Jakość i standard kąpieli zależy od tego, jakiego rodzaju wanienka dla dziecka stanie w łazience. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów. Większość z nich wykonana jest z tworzywa sztucznego w różnych kolorach. Dobrej jakości wanienka dla dziecka będzie miała kształt dopasowany do ciała malucha. Część modeli wyposażona jest również w otwór na dnie, umożliwiający wygodne spuszczanie wody. Wanienka dla dziecka może też być wyposażona w dodatkowe akcesoria. Chodzi między innymi o specjalny stojak umożliwiający ustawienie jej na odpowiedniej wysokości, a także różnego rodzaju wkłady do wnętrza wanienki, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort malucha podczas kąpieli.

Zanim rozpoczniemy kąpiel

Odpowiednie przygotowanie kąpieli to bardzo ważna czynność. Podstawą jest właściwie dobrana temperatura wody, która powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Sprawdzamy ją termometrem. Tym zajmujemy się jednak tuż przed włożeniem dziecka do wanienki, ponieważ woda w niej szybko wytraca ciepło. Inne ważne czynności organizacyjne to przygotowanie przyborów do mycia, kosmetyków i ewentualnie zabawek. Wszystko powinno być pod ręką, ponieważ podczas kąpieli nie możemy odstąpić dziecka nawet na krótką chwilę. Przed kąpielą przygotujmy również stanowisko, w którym będziemy wykonywać kolejne zabiegi pielęgnacyjne: wycieranie, oliwkowanie i ubieranie. Sama kąpiel to stały kontakt z maluchem. Jedną ręką trzymamy ciało i główkę niemowlaka (wykorzystujemy do tego dłoń i przedramię). Drugiej ręki używamy do mycia ciała dziecka.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie