Większość rodzących instynktownie odczuwa potrzebę ruchu podczas porodu - ma ochotę chodzić, klękać, kucać, kręcić biodrami. Zmienia pozycję ciała i sposób poruszania, dostosowując je do siły i dynamiki skurczy. Współczesne badania naukowe potwierdziły wiele zalet pozycji wertykalnych: wpływają na sprawniejszy przebieg porodu, wspierają dziecko w prawidłowym ustawieniu się w kanale rodnym, zmniejszają odczuwanie bólu porodowego, dają kobiecie poczucie panowania nad sytuacją, powodują przypływ sił i energii.
Gdy rodzisz w pozycji pionowej:
* szyjka macicy rozwiera się szybciej
Główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy i przyspiesza jej rozwieranie. Natomiast w pozycji leżącej ucisk główki na szyjkę jest minimalny, więc proces rozwierania jest wolniejszy i trudniejszy - taki poród wymaga dużo większego wysiłku, zarówno ze strony matki, jak i dziecka.
* skurcze macicy są bardziej regularne, efektywne i mniej bolesne
Czas porodu w pozycjach wertykalnych w porównaniu z porodem tradycyjnym skraca się nawet o 35%! Skrócenie czasu i wzrost dynamiki porodu nie wymaga większego wysiłku, także dlatego, że mięśnie krocza pozostają rozluźnione. W tym przypadku mniejsza jest również potrzeba użycia środków uśmierzających ból.
* dziecko jest lepiej dotlenione
Łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie dziecko otrzymuje więcej tlenu. Natomiast podczas leżenia na plecach, uciśnięta zostaje aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna, co utrudnia dotlenianie dziecka.
* ułatwione jest oddychanie
Możesz wykorzystać swobodny i głęboki oddech do zmniejszania bólu, łatwiej jest Ci zapanować nad rytmem porodu poprzez dostosowanie rytmu oddechu do skurczy. Natomiast w czasie leżenia na plecach oddech staje się na tyle płytki, że wykorzystanie przepony jest praktycznie niemożliwe.
* zmniejsza się lęk i napięcie
Wydzielana jest mniejsza ilość adrenaliny, hamującej skurcze, zwiększa się za to produkcja naturalnej oksytocyny. Dzięki temu poród przebiega szybciej i regularniej. Unieruchomienie na łóżku porodowym spowalnia lub nawet zatrzymuje akcję porodową, ponieważ wzmaga niepokój, który zakłóca równowagę hormonalną i mechanizm porodu.
* parcie jest łatwiejsze
Kanał rodny skierowany jest do dołu. Na przesuwające się dziecko działa więc dodatkowa siła – grawitacja – która wzmacnia siłę skurczy. Leżenie na plecach powoduje, że kanał rodny skierowany jest skośnie do góry. Mięsień macicy pracuje, pokonując dodatkowy opór siły ciążenia, która zamiast pomagać, przeszkadza. Dziecko z trudnością przesuwa się w kanale rodnym w stronę ujścia, gdyż „przyciskane” jest siłą grawitacji do kręgosłupa matki.
* mniejsze jest ryzyko pęknięć krocza
W czasie parcia tkanki wokół krocza naciągają się równomiernie w trakcie wyrzynania się główki. W pozycji „na wznak” główka dziecka najmocniej napiera na krocze w okolicach odbytu. W tej sytuacji, nawet mimo ewentualnego nacięcia, możliwe jest pęknięcie śluzówki lub ściany pochwy.
W coraz większej liczbie oddziałów położniczych, rodząca zachęcana jest do aktywności w 1. okresie porodu. Niestety, w 2. okresie wciąż najpopularniejsza jest pozycja leżąca lub półsiedząca. Zanim wybierzesz szpital, zapytaj personel, jakie pozycje stosowane są w 2. okresie porodu, i czy będziesz miała swobodę wyboru.
Tekst pochodzi ze strony Fundacji Rodzić po Ludzku http://www.rodzicpoludzku.pl