Ciało obce w drogach oddechowych, potocznie nazywane zadławieniem, badż zachłysnieciem to grożny dla życia stan dziecka. Zachłyśnięcia u niemowląt mogą być przyczyną wielu poważnych powikłań takich jak zachłystowe zapalenie płuc a w przypadku nieprawidłowego postępowania może być przyczyną niedotlenienia niosącego ryzyko uszkodzenia centralnego układu nerwowego. U noworodków i niemowląt do zachłyśnięcia najczęściej dochodzi podczas karmienia. U starszych niemowląt niemal każdy mały przedmiot wsadzony do budzi może spowodować zadławienie. Dlatego też niezwykle ważne jest aby zachować odpowiednią pozycję dziecka podczas karmienia oraz zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo zabawek, którymi bawią się nasze dzieci. Poniżej prezentujemy schemat postępowania w przypadku zakrztuszeń u dzieci poniżej 1 roku życia.
Jak rozpoznać zadławienie lub zakrztuszenie?
Jeśli zaobserwujesz u dziecka jeden lub więcej z poniższych objawów
- dziecko oddycha z trudem
- dziecko usiłuje złapać oddech lub płakać ale jest to niemożliwe
- występuje zasinienie twarzy
Natychmiast zacznij działać!
Zachowaj spokój, złap niemowlę, pamiętaj , ze w zdenerwowaniu niemowlę może ci sie wysunąć z rak, ZAWSZE rób to nad stołem, przewijakiem lub na własnym kolanie, zmniejszy to ryzyko upadku dziecka z dużej wysokości.
Połóż niemowlę na swoim przedramieniu w pozycji na brzuchu, z głową skierowaną ku dołowi palcami przytrzymuj podbródek. W tej pozycji wykonaj 5 energicznych uderzeń między łopatki. NIE potrząsaj dzieckiem, NIE trzymaj go do góry nogami.
Jeśli poprzednie zabiegi nie pomagają przełóż niemowlę przełóż je na drugą rękę, przyłóż dwa palce do środkowej części mostka i uciśnij mocno 5 razy ku dołowi.
Kontynuuj powyższe czynności i wezwij pomoc pod numerem 999 lub 112
Zajrzyj dziecku do buzi i sprawdź czy przedmiot nie znajduje się w środku. Jeśli to możliwe usuń ciało obce, aby nie nastąpiło ponowne zadławienie. Nie wkładaj palców do ust dziecka zanim nie zauważysz przedmiotu, który utkwił w gardle gdyż możesz wprowadzić głębiej! Powtarzaj cykl opisany w punkcie 2 i 3 do czasu przyjazdu karetki lub odzyskanie oddechu przez dziecko.
Jeśli dziecko straci przytomność rozpocznij resuscytację.
PAMIETAJ jeśli dziecko płacze - masz pewność że oddycha!
Sytuacja zagrożenia życia u dziecka jest niezwykle stresująca dla każdej osoby. Dlatego warto nabyć podstawowe umiejętności na kursie pierwszej pomocy oraz zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy.
Marta i Arkadiusz Lichnerowicz
Szkoła rodzenia www.OdpowiedzialniRodzice.pl