Co możesz zrobić, aby Twój facet mniej pracował?

Mateusz Rąbalski
10.05.2021

Masz w domu pracoholika, który spędza w biurze nawet kilkanaście godzin dziennie? Życie z nim nie  należy do najłatwiejszych, nawet pomimo tego, że świetnie zarabia i nie musicie się martwić o bezpieczeństwo ekonomiczne. Pieniądze to jednak nie wszystko, dlatego powinnaś przynajmniej podjąć próbę zmuszenia swojego faceta, by pracował nieco mniej i więcej czasu poświęcał rodzinie. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Wpisz go na listę domowych obowiązków

To, że Twój facet dużo pracuje wcale nie zwalnia go z obowiązku wykonywania różnych prac domowych czy uczestniczenia w życiu rodzinnym. Przykładowo: jeśli dziś wychodzi do biura o 6 rano i wraca dopiero o 18, to powiedz mu, że ma zacząć odbierać dziecko z przedszkola najpóźniej o 17. W ten sposób zmusisz go do skrócenia dnia pracy. Sam szybko przekona się, że jego efektywność wcale na tym nie ucierpiała, za to czuje się dużo lepiej pod względem psychicznym.

Zacznij stawiać go przed faktem dokonanym

Chodzi o to, aby nie dawać pracoholikowi pola do kombinowania i szukania wymówek. Bardzo dobrym pomysłem może być np. zapisanie się przez Ciebie na jakiś kurs czy choćby siłownię. Jeśli Twoje zajęcia zaczynają się w poniedziałki, środy i piątki o 17, to facet będzie musiał wrócić do domu wcześniej, aby zająć się dziećmi. Na początku trochę pomarudzi, ale docelowo wyjdzie mu to na dobre – i całej Waszej rodzinie.

Bądź z nim szczera

Otwarcie powiedz mu, że jego pracoholizm zaczął Ci przeszkadzać, że czujesz się samotna, że wkurza Cię, kiedy nie możesz na niego liczyć w nawet prozaicznych sytuacjach – jak odebranie dziecka, przyjęcie paczki od kuriera czy zrobienie zakupów. Wjedź mu na ambicję, bądź stanowcza i oznajmij, że oczekujesz natychmiastowej zmiany jego zachowania.

Zadeklaruj, że wcale nie potrzebujesz tak dużo pieniędzy

Wielu facetów wpada w pracoholizm z powodu chorego przeświadczenia, że muszą zarabiać ogromne pieniądze, aby uszczęśliwić partnerkę. Skoro nie ma to dla Ciebie żadnego znaczenia, to dlaczego jeszcze mu o tym nie powiedziałaś?

Uknuj spisek z dziećmi

Co prawda dzieci nie powinny być wciągane w konflikty między rodzicami, ale w tym przypadku jest to jak najbardziej uzasadnione. Możesz np. umówić się z pociechami, że gdy tata wreszcie wróci do domu poproszą go, aby jutro poszedł z nimi na plac zabaw, pograł na konsoli czy pomógł im odrobić lekcje. To powinno zmiękczyć serce nawet zatwardziałego pracoholika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.