Czy to już czas, aby iść na terapię małżeńską?

Mariusz Siwko
01.05.2020

W Polsce z roku na rok przybywa rozwodów, co jest najlepszym dowodem na to, iż coraz trudniej przychodzi nam budowanie trwałych związków. Żyjemy w ciągłym pędzie, zewsząd otaczają nas pokusy, mniej ze sobą rozmawiamy, a więcej czasu spędzamy w przestrzeni wirtualnej. Żadne małżeństwo nie rozpada się jednak bez przyczyny, a sygnały zwiastujące problemy pojawiają się zwykle z dużym wyprzedzeniem. Jeśli je zauważasz, powinnaś namówić partnera na terapię małżeńską. Kiedy warto z niej skorzystać?

Wciąż wracają te same tematy kłótni

Oznacza to, że nie jesteście w stanie sami rozwiązać tych problemów. Jeśli na przykład ciągle kłócicie się o finanse, metody wychowania dzieci czy nawet tak prozaiczne sprawy, jak miejsce spędzania wakacji, to zamiast bezskutecznie próbować osiągnąć jakiś kompromis skorzystajcie z pomocy terapeuty – wcieli się on w rolę mediatora, co na pewno bardzo Wam pomoże.

Obwiniacie się wzajemnie o problemy w związku

Zrzucanie winy na drugą stronę jest bardzo typowym sygnałem świadczącym o tym, że czas najwyższy skorzystać z terapii małżeńskiej. Wynika to z faktu, iż żadne z Was nie potrafi uderzyć się w piersi i potrzebujecie spojrzenia na Wasz związek z dystansu. A nikt nie zrobi tego lepiej niż właśnie zawodowy terapeuta małżeński.

Macie wobec siebie nierealne oczekiwania

Taki stan jest bardzo destrukcyjny i grozi tym, że Wasz związek w końcu się rozpadnie. Jednocześnie trudno będzie Wam samodzielnie ustalić, kiedy zaczęły się te wspólne pretensje, kiedy zaczęliście dostrzegać u partnera wady, które jeszcze kilka lat temu nie miały żadnego znaczenia. Terapeuta ma kompetencje, by znaleźć źródło takiego stanu rzeczy i warto mu zaufać.

Zdarza się Wam wspomnieć o rozwodzie

Jest to wyraźny sygnał, że w Waszym związku dzieje się już bardzo źle. Wspominanie o rozwodzie świadczy o tym, że taki scenariusz jest rozważany, a to nie wróży niczego dobrego. Jest to ostatni moment na to, aby jeszcze spróbować naprawić Wasze małżeństwo, oczywiście pod warunkiem, że oboje szczerze tego chcecie.

Nie odczuwasz satysfakcji ze wspólnie spędzanych chwil

Oznacza to, że partner przestał być dla Ciebie atrakcyjny – nie tylko fizycznie, ale także intelektualnie. Jeśli marzysz o tym, aby jeszcze dostrzec w nim cechy, za które kiedyś go pokochałaś, ale nie jesteś w stanie się do tego zmusić, spróbujcie terapii małżeńskiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie