Choroba wdowia, nazywana również zespołem wdowim, nie jest oficjalną jednostką chorobową. Mówimy tutaj raczej o pewnym zaburzeniu psychofizycznym, które ujawnia się u niektórych kobiet i jest ściśle związane z brakiem partnera. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.
O chorobie wdowiej mówimy wtedy, gdy u kobiety ujawniają się pewne problemy psychiczne i fizyczne związane z długotrwałym brakiem aktywności seksualnej lub brakiem satysfakcji z życia seksualnego. Kobieta mająca zespół wdowi odczuwa silny dyskomfort, który odbija się na jej samopoczuciu.
O chorobie wdowiej mówimy wtedy, gdy dolegliwości mają ścisły związek z tym, że kobieta, najczęściej po utracie partnera, rozwodzie lub długiej rozłące, nie jest w stanie regularnie zaspokajać swoich potrzeb seksualnych.
Brak aktywności w tym ważnym obszarze życia może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, prowadząc do poważnych zaburzeń emocjonalnych.
Objawy te można podzielić na fizyczne oraz psychiczne. Do pierwszych z nich zaliczymy:
O wiele częstsze i bardziej dokuczliwe mogą być natomiast objawy psychiczne, takie jak:
Jeśli nie ma możliwości naturalnego zaspokojenia potrzeb seksualnych poprzez kontakty z partnerem, to warto sięgnąć po metody zastępcze, w tym oczywiście masturbację. Zalecane jest także podjęcie aktywności fizycznej, czyli uprawianie sportu, przejście na zdrową dietę i przedefiniowanie swojego dotychczasowego życia, znalezienie pasji etc.
W przypadku bardzo dokuczliwych objawów, warto skonsultować się ze specjalistą, na przykład z seksuologiem, psychologiem lub terapeutą.