Jakiego zachowania faceta nie możesz akceptować?

Mateusz Nowak
19.08.2021

Zbudowanie trwałego związku jest trudną sztuką, która w dużej mierze opiera się na wypracowywaniu kompromisów. Są jednak takie kwestie, na które nie powinnaś nigdy przymykać oczu. Pewne zachowania, dość typowe dla wielu facetów, są nieakceptowalne, co trzeba jasno wyrazić dla dobra związku. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Późne powroty do domu

Jeśli Twój facet regularnie wraca do domu w środku nocy lub nad ranem, a przy tym nie potrafi tego sensownie wyjaśnić, to musisz powiedzieć „dość”. Nie może być tak, że Ty się o niego zamartwiasz, a on nic sobie z tego nie robi i nawet nie raczy znaleźć wiarygodnej wymówki. Jeśli dodatkowo czuć od niego alkohol, a jego zachowanie wyraźnie się zmieniło na gorszę, to prawdopodobnie ma poważny problem ze sobą, który odbije się na Waszym związku.

Lenistwo

Leniwy facet jest kobiecym dramatem, dlatego powinnaś zduszać choćby zalążki lenistwa w zarodku. Zmotywuj swojego faceta do wykonywania różnych obowiązków, do pomagania Ci w domu, do zajmowania się dziećmi. Nie musi od razu biegać po mieszkaniu z odkurzaczem i z mopem – wystarczy, że będzie wyrzucać śmieci, sprzątać samochody, naprawiać różne rzeczy i brać na siebie część obowiązków związanych z np. zajęciami dodatkowymi dziecka.

Rozrzutność

Zwykle to kobiety są posądzane o rozrzutność, tymczasem rzeczywistość bywa zupełnie inna. Jeśli Twój facet wydaje pieniądze na lewo i prawo, przez co zaczynacie wpadać w tarapaty finansowe, to musisz z nim o tym poważnie porozmawiać. Zwłaszcza, że przyczyną rozrzutności może być nie tyle zamiłowanie do gadżetów i wystawnego stylu życia, co np. nałóg – chociażby uzależnienie od hazardu.

Pierwszym krokiem powinno być tutaj wprowadzenie rygorystycznej kontroli domowego budżetu. Jeśli macie osobne konta, to załóżcie jedno wspólne, z którego będą opłacane wszystkie rachunki czy wydatki na życie. Pozwoli Ci to uniknąć wpadnięcia w zadłużenie oraz może otrzeźwi Twojego faceta, że jednak powinien przystopować z szastaniem pieniędzmi.

Poniżanie

Nie możesz zaakceptować żadnego zachowania Twojego faceta, które godzi bezpośrednio w Ciebie. Poniżanie, zastraszanie, agresja, chamstwo – to niedopuszczalne w związku. Jeśli facet pozwala sobie na takie zachowanie, to powinnaś się bardzo poważnie zastanowić nad wspólną przyszłością. Być może jest to ostatni moment, aby coś zmienić lub po prostu się rozstać?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.