Naturalne metody antykoncepcji – poznaj ich zalety i wady

Marek Szydełko
02.11.2021

U jednych ten temat wywoła szyderczy uśmiech na twarzy, jednak wciąż nie brakuje par, które stosują wyłącznie naturalne metody antykoncepcji. Może to wynikać chociażby z osobistych przekonań, głębokiej wiary czy po prostu preferencji w zakresie bliskości. Jeśli sama wraz z partnerem rozważasz naturalne metody antykoncepcji (kalendarzyk małżeński, stosunek przerywany), to najpierw poznaj ich zalety oraz wady.

Korzyści z naturalnych metod antykoncepcji

Podstawową zaletą antykoncepcji naturalnej jest to, że zapewnia ona partnerom maksymalną bliskość. Nie stosuje się tutaj prezerwatywy, co docenią przede wszystkim panowie – z ich punktu widzenia jest to o wiele wygodniejsze i przyjemniejsze rozwiązanie.

Jeśli chodzi o zalety dla pań, to na pewno trzeba tutaj wspomnieć o braku konieczności przyjmowania środków hormonalnych, które przecież nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie organizmu (liczne, bardzo nieprzyjemne skutki uboczne). Trudno jest również ocenić długofalowe konsekwencje stosowania antykoncepcji hormonalnej. Tymczasem ta naturalna w żaden sposób nie zaburza naturalnego cyklu i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie – wykluczając oczywiście choroby weneryczne (zakładamy, że masz stałego partnera).

Oto najważniejsze zalety naturalnych metod antykoncepcji:

  • bezpieczne dla zdrowia (w przypadku współżycia z jednym partnerem),
  • tanie, a w zasadzie darmowe,
  • nie mają negatywnego wpływu na doznania partnerów,
  • są dostępne dla osób głęboko wierzących,
  • można je stosować niezależnie od stanu zdrowia czy indywidualnych ograniczeń (np. brak możliwości przyjmowania środków hormonalnych),
  • nie ingerują w ciało kobiety lub mężczyzny (jak np. podwiązanie jajowodów, wazektomia).

Naturalna antykoncepcja? Lepiej dobrze się zastanów

Po poznaniu zalet mogłabyś uznać, że antykoncepcja naturalna jest wręcz idealna. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że są to metody mało skuteczne, a już na pewno w porównaniu z prezerwatywą czy zwłaszcza antykoncepcją hormonalną. Szacuje się, że skuteczność metod naturalnych wynosi między 40 a 60 proc. – to bardzo mało.

Poza tym naturalna antykoncepcja nie powinna być rozważana przez kobiety, które często zmieniają partnerów i współżyją z przygodnie poznanymi mężczyznami (ryzyko choroby wenerycznej). Takie metody wymagają 100% zaufania do partnera oraz doskonałej znajomości swojego ciała (regularne cykle).

Wady naturalnych metod antykoncepcji:

  • niska skuteczność,
  • mogą nie zadziałać, gdy np. dojdzie do zaburzenia cyklu miesięcznego,
  • odradzane w przypadku współżycia z różnymi partnerami.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.