Te decyzje finansowe musisz podejmować wspólnie z partnerem

Maciej Piwowski
03.03.2023

Nawet jeśli na co dzień to Twój partner zajmuje się domowymi finansami, a Ty kompletnie się w tym nie orientujesz, to i tak od czasu do czasu musisz się nieco bardziej zaangażować w tę kwestię. W końcu chodzi o Wasze wspólne pieniądze, jak i środki gromadzone z myślą o dzieciach. W naszym poradniku podpowiadamy, które decyzje finansowe należy podejmować razem z partnerem, nie zostawiając mu wolnej ręki.

Zaciągnięcie kredytu

Jeśli macie wspólność majątkową, to duży kredyt – na przykład hipoteczny – i tak możecie zaciągnąć tylko wspólnie (wymagana jest zgoda współmałżonka). Gdy partner zaczyna przebąkiwać o pomyśle wzięcia kredytu, to najpierw o tym porozmawiajcie, rozważcie różne argumenty i dopiero wtedy razem podejmijcie decyzję.

Inwestycja finansowa

Coraz więcej Polaków interesuje się inwestycjami na rynkach finansowych – na przykład w akcje, kryptowaluty czy fundusze. Jeśli Twój partner planuje zainwestować domowe oszczędności w jakiś instrument finansowy, to powinien uzyskać Twoją zgodę. Zainteresuj się przedmiotem inwestycji, ponieważ być może dostrzeżesz ryzyko, którego Twój partner kompletnie nie widzi.

Zakup obligacji

Choć obligacje skarbowe uchodzą za bardzo bezpieczne instrumenty inwestycyjne, to jednak nie powinno być tak, że partner kupuje je za wspólne pieniądze bez Twojej wiedzy. Wspólnie omówcie temat obligacji i wybierzcie te, które są najlepiej dopasowane do Waszej sytuacji finansowej – przede wszystkim ze względu na okres wykupu (są przecież obligacje z zapadalnością nawet po 12 latach!).

Zakup nieruchomości

To oczywisty przykład, natomiast warto o nim wspomnieć, ponieważ zakup nieruchomości to nie tylko nabycie wspólnego mieszkania czy domu. W grę może wchodzić również działanie spekulacyjne, czyli zakup np. gruntu inwestycyjnego z myślą o jego spieniężeniu z dużym zyskiem za kilka lat. Takie decyzje partner musi z Tobą uzgadniać.

Założenie konta emerytalnego

Prywatne konto emerytalne – IKE czy IKZE – to bardzo dobry sposób na gromadzenie oszczędności z myślą o emeryturze. Pozwala inwestować posiadane środki bez płacenia podatku od zysków kapitałowych. Założenie takiego konta musi być decyzją wspólną, nawet jeśli chce je uruchomić sam partner na własny rachunek. W końcu środki z IKE/IKZE podlegają dziedziczeniu, dlatego musisz wiedzieć o istnieniu takiego konta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie