Blacha do pieczenia to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni – nawet, jeśli nie należy ona do miłośnika cukiernictwa. Właściwie dobrana blacha pozwala na uzyskanie idealnie wypieczonego ciasta, a także zapobiega przypalaniu się potraw. Duży wybór produktów tylko teoretycznie jest zaletą. W praktyce niemal każdy kupujący zastanawia się, która blacha do pieczenia będzie najlepsza? Podpowiadamy, jakie są trzy najważniejsze cechy form i czym kierować się przy ich zakupie.
Materiał, z którego wykonana jest blacha do pieczenia, ma kluczowe znaczenie dla jakości wypieków. Dobre blachy są zwykle wykonane z aluminium lub stali węglowej. Aluminium jest lekkie i dobrze przewodzi ciepło, co pozwala uzyskać równomierną temperaturę całego wypieku. Stal węglowa, z drugiej strony, jest bardziej wytrzymała i odporna na odkształcenia, co sprawia, że warto zaangażować ją do cięższych zadań, takich jak pieczenie mięsa czy innych potraw jednogarnkowych. Formy do pieczenia mogą być też silikonowe. To popularny ostatnio materiał, który też ma swoich zwolenników.
Blachy do pieczenia mogą mieć klasyczną formę i prosty kształt, a mogą być też wyposażone w dodatkowe funkcje. Zalicza się do nich np. zdejmowany rant i wyciągany spód. Po co stosuje się takie rozwiązania? Aby łatwiej można było wyciągnąć z wnętrza gotowy wypiek i przełożyć go na paterę bez ryzyka ukruszenia czy pęknięcia.
Prostą, a ważną rzeczą jest powłoka non stick. Oczywiście przy pieczeniu powinniśmy wykładać środek formy papierem do pieczenia, co zapewni najlepsze rezultaty, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dzięki powłoce nieprzywierającej ciasto łatwiej odejdzie od dna i ścianek, a po podaniu będzie się ładnie prezentowało.
Dobra blacha do pieczenia powinna być wielozadaniowa i nadawać się do różnych rodzajów potraw. Najlepiej wybrać uniwersalną blachę, która sprawdzi się zarówno do pieczenia ciast, jak i przyrządzania aromatycznego mięsa, ryb i warzyw. Niektóre modele blach mają również możliwość gotowania na indukcji czy kuchence gazowej, co pozwala ograniczyć ilość zabrudzonych naczyń podczas gotowania kilkoma sposobami (np. smażenia i pieczenia).
Dobra blacha do pieczenia powinna być trwała i wielozadaniowa. Na początku zachęcamy do wypróbowania kilku różnych opcji, więc warto kupować takie, które nie kosztują dużo. Jednak niska cena nie powinna być głównym wyznacznikiem. Znacznie ważniejsze jest to, czy dany produkt ma odpowiednie atesty, czy może być stosowany bezpiecznie w wysokich temperaturach, a jeśli tak, to jak producent określa ich maksymalną wartość. Wybór odpowiedniej blachy może być trudny, po pierwszych testach szybko przekonasz się, z jakimi akcesoriami pracuje Ci się najlepiej. A to bardzo istotne w kuchni.
Artykuł partnera