5 sposobów na rozładowanie stresu w pracy

Mateusz Nowak
15.11.2019

Żyjemy w czasach, gdy stres towarzyszy nam niemal na każdym etapie życia. Szczególnie widać to w pracy. Poznaj 5 sposobów na rozładowanie napięcia.

Stres potrafi sparaliżować, choć został „zaprojektowany” po to, by dawać nam bodziec do działania. To dzięki niemu człowiek pierwotny wykształcił w sobie instynkt samozachowawczy. Jednak zupełnie czym innym stresujemy się współcześnie. Największym stresorem jest praca. Wspinamy się po szczeblach kariery, musimy być efektywni i wciąż gonią nas terminy. A do tego dochodzą oczekiwania klientów oraz szefa.

Na drugiej szali mamy wyrzuty sumienia z powodu braku czasu dla rodziną. Nerwy u wielu osób przekładają się wręcz na fizyczne dolegliwości: bóle głowy, nadpotliwość, bezsenność, czy problemy z trawieniem. Biegunka to dość częsty objaw stresu. Warto oczywiście sięgnąć po leki na biegunkę i preparaty probiotyczne po biegunce, zawierające szczepy bakterii probiotycznych, ale najważniejsze to nauczyć się rozładowywać stres na co dzień.

Jak rozładować stres?

1. Wysypiaj się

Śpij około 7-8 godzin. To optymalny czas snu dla dorosłego człowieka. Szybko zauważysz, że mniej rzeczy będzie w stanie wytrącić cię z równowagi.

2. Słuchaj ulubionej muzyki

Jeśli tylko masz taką możliwość, słuchaj w pracy ulubionej muzyki. Szczególnie jeśli nie masz bezpośredniego kontaktu z klientami, słuchawki w uszach nie przeszkadzają ci w skupieniu uwagi, a szef nie patrzy na to krzywo, ustaw ulubioną playlistę i działaj! Gdy pracujesz nad ważnym projektem włącz muzykę klasyczną. Udowodniono, że przy jej dźwiękach pracujemy najefektywniej.

3. Zadbaj o odpowiednią dietę

Stres często idzie w parze ze zmęczeniem, a obniżone samopoczucie z chęcią nagrodzenia się czymś słodkim. Lepiej jednak unikać słodyczy, kofeiny i napojów energetycznych. Zwłaszcza dwa ostatnie mogą dodatkowo wpływać na nerwowość. Zła dieta w połączeniu ze stresem może skutkować problemami żołądkowymi. Zadbaj o zbilansowane posiłki, a zamiast słodyczy jedz kiszonki. To naturalne probiotyki. Przy biegunce bardzo ważne jest uzupełnianie dobrych bakterii w jelitach, a szczepy bakterii probiotycznych pomagają wspierać mikroflorę jelitową. Dobrze sprawdzą się też probiotyki (przy biegunce ubożeje flora bakteryjna) w postaci kapsułek. Warto stosować probiotyki przy biegunce nawet przez kilka tygodni po jej zakończeniu.

4. Nie przejmuj się tym, na co nie masz wpływu

Zastanów się, jak często denerwujesz się z powodu rzeczy, na które nie masz wpływu? Zrób wszystko, co w twojej mocy, ale nie obwiniaj się, jeśli ktoś inny nie wykona swojej części zadania. Nie ma też takiej sytuacji, której nie da się rozwiązać. Zwykle spokojne przeanalizowanie jej pozwala znaleźć banalnie proste wyjście.

5. Ogranicz obecność stresorów

Stresorem może być osoba lub rzecz czy sytuacja. Zastanów się, co cię denerwuje i spróbuj się od tego odciąć. Może gadatliwa koleżanka, królowa dramatu? A może hałas albo ciągłe telefony z ofertami ubezpieczenia, pokazu garnków czy abonamentu? Jest mnóstwo takich rzeczy, które doprowadzają do szału, a które jednocześnie można łatwo ograniczyć.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie