Aktywność fizyczna po pięćdziesiątce. Na co uważać?

Mariusz Siwko
26.02.2021

Czy ćwiczenia po pięćdziesiątce są wskazane? Jak najbardziej. Regularna aktywność fizyczna niesie ze sobą szereg korzyści; poprawia kondycję oraz równowagę, zapobiega chorobom i dba o nasze samopoczucie. Jak jednak ćwiczyć w średnim wieku, aby nie przeciążyć organizmu?

Dlaczego ćwiczenia po pięćdziesiątce są wskazane?

Osoby w średnim wieku często rezygnują z aktywności fizycznej. Utrwalone w społeczeństwie mity dotyczące zagrożeń, jakie wiążą się ze sportem u osób starszych, nie poprawiają sytuacji. Warto jednak wiedzieć, że ćwiczenia po pięćdziesiątce nie są niebezpieczne, o ile nie łamiemy zaleceń swojego lekarza czy fizjoterapeuty. Nie istnieje bowiem coś takiego jak magiczna bariera, po której nawet umiarkowana aktywność fizyczna byłaby niewskazana.

Sekret długowieczności i zdrowia tkwi nie tylko w dobrze dobranej diecie i leczeniu. Ważna jest również kondycja psychiczna i fizyczna człowieka. Ćwiczenia po pięćdziesiątce są powszechnie praktykowane w krajach azjatyckich. Seniorzy mieszkający w Wietnamie czy Chinach traktują aktywność fizyczną i ruch, jako podstawowy element życia. Efektów nie trzeba daleko szukać. Japonia jest trzecim państwem według listy państw według oczekiwanej długości życia, która wynosi 84,74 lata.

Bezpieczna aktywność fizyczna po pięćdziesiątce

Siłownie czy kluby fitness są dedykowane osobom w każdym wieku. Pamiętajmy jednak, że kluczem jest mądre zaplanowanie aktywności fizycznej oraz poprawna technika, co uchroni nas od niebezpiecznych kontuzji. Jakie ćwiczenia po pięćdziesiątce są wskazane?

Spacery

Codzienne marsze to zarazem najprostszy, jak i skuteczny sposób na poprawę kondycji. Wiele ekspertów zaleca spacer jako aktywność fizyczna (czytaj więcej: https://swiatkneippa.pl/spacer-jako-aktywnosc-fizyczna-jakie-ma-zalety-i-wplyw-na-zdrowie/), zwłaszcza jeśli będzie ona wykonywana na świeżym powietrzu. Ta niewymagająca czynność nie tylko pozwoli dotlenić się naszemu mózgowi, ale również będzie zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym, cukrzycy typu II, otyłości czy nadciśnieniu.

Pilates

Pilates kolejna aktywność fizyczna, jaką mogą wykonywać osoby po pięćdziesiątce. Jest on połączeniem jogi oraz ćwiczeń izometrycznych, a do tego baletu. Dzięki niemu nie tylko poprawimy elastyczność serca, ale również wzmocnimy mięśnie, odciążymy kręgosłup, a także obniżymy poziom stresu.

Siłownia

Nie tylko spacer jako aktywność fizyczna, ale i ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe, są ważne dla osób powyżej 50 roku życia. Trening siłowy możemy wykonywać nawet raz w tygodniu,  powoli zwiększając ciężar.

Aktywność po pięćdziesiątce – na co zwrócić uwagę?

Podejmując się aktywności fizycznej po pięćdziesiątce, nie rzucajmy się na głęboką wodę. Jeśli do tej pory nie ćwiczyliśmy, koniecznie poprośmy o pomoc trenera personalnego, który nie tylko pomoże dobrać właściwe obciążenie, ale również podpowie, na jakich ćwiczeniach warto się skupić.

Dobrze także skonsultować swoje treningi z lekarzem, który zna nasze zdrowotne dolegliwości i będzie umiał doradzić nam odpowiednie ćwiczenia. Zaleca się również, aby poddawać ciało regularnym badaniom, aby nie wykonywać treningów, które mogą być dla nas teraz niebezpieczne.

Ćwiczenia po pięćdziesiątce nie muszą być wcale ciężkie oraz skomplikowane. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna jest lepsza od bezruchu. Wprowadzając taki nawyk do swojego życia, odczujemy zmianę nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale również psychicznej. Nie od dzisiaj się przecież mówi, że w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie