Aparat słuchowy – skutki uboczne

Mariusz Siwko
01.09.2021

Aparat słuchowy jest urządzeniem, które stosuje się przy ubytkach i wadach słuchu. Czy jego użytkowania może się wiązać ze skutkami ubocznymi? Czego możemy się spodziewać i jak do tego nie dopuścić?

Czy aparat słuchowy może powodować skutki uboczne?

O jakich efektach ubocznych możemy mówić w przypadku aparatu słuchowego? Niekiedy można się natknąć w Internecie na opinie niezadowolonych użytkowników. Wyrażają swoje niezadowolenie skarżąc się na niewygodę noszenia, a nawet pogorszenie słuchu, przez co zaprzestali korzystania z urządzenia. Nie oznacza to jednak, że pojawiły się u nich skutki uboczne stosowania aparatu słuchowego. Wyjaśnienia takiego stanu rzeczy mogą być dwa:

  • Urządzenie zostało nieprawidłowo dopasowane do użytkownika;
  • Aparat był użytkowany zbyt krótko, aby organizm zdążył się do niego przyzwyczaić.

Zacznijmy od początku. Dobór aparatu słuchowego jest kwestią bezwzględnie najważniejszą i powinien się on odbywać w profesjonalnym salonie. Nie należy kupować urządzenia na własną rękę, np. w sklepie internetowym, czy markecie. Wystrzegajmy się również takich pomysłów, jak korzystanie z używanego aparatu, który został dopasowany do poprzedniego użytkownika, a nie do nas. Zasada jest prosta: jeśli chcemy być zadowoleni z urządzenia, koniecznie udajmy się do profesjonalisty – protetyka, który dopasuje urządzenie do naszej anatomii, naszej wady słuchu i naszego środowiska akustycznego.

Jeśli zaś chodzi o kwestię przyzwyczajenia się do nowego urządzenia – jest to proces, który u każdego użytkownika może trwać różnie. Może być tak, że użytkownik ma w zwyczaju często zdejmować aparat słuchowy, przez co proces oswajania się z urządzeniem może zająć nieco więcej czasu.

Jak nie dopuścić do niewygody korzystania z aparatu słuchowego?

Przede wszystkim, decydując się na aparat słuchowy, wybierajmy zawsze autoryzowane urządzenie. Jego dobór i dopasowanie do nas powinno być kilkuetapowym procesem, rozpoczynającym się i kończącym zawsze w profesjonalnym salonie protetyki słuchu. Doświadczony specjalista nas zbada, przeprowadzi wnikliwy wywiad i dopiero na tej podstawie dobierze nam aparat słuchowy. Skutki uboczne? W takiej sytuacji nie może być o nich mowy!

Więcej na: Aparaty słuchowe - Acustic.pl

Jeśli jednak, mimo wszystko, zauważymy z czasem jakąkolwiek niewygodę, np. pojawią się otarcia małżowiny usznej lub jakość odbioru bodźców dźwiękowych zacznie budzić naszą wątpliwość – należy natychmiast zgłosić się do profesjonalisty, który wykonał nasz aparat. Być może konieczne okaże się wprowadzenie kilku modyfikacji, by zwiększyć naszą wygodę użytkowania, która jest w tym wszystkim najważniejsza.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie