Bruksizm - czym się charakteryzuje to schorzenie? Jak skutecznie je leczyć?

Maciej Piwowski
23.03.2022

Bruksizm uważany był jeszcze do niedawna jako problem stomatologiczny, będący następstwem nieprawidłowego zgryzu czy źle dopasowanej protezy. Z kolei terapeuci upatrywali w nim zaburzeń związanych ze snem. Obecnie uznany za chorobę psychosomatyczną o złożonym pochodzeniu neurologicznym i stomatologicznym. Warto wspomnieć, iż nie jest to rzadkie schorzenie, bowiem dotyka ono około 20 % społeczeństwa. Czym się charakteryzuje i jakie są następstwa bruksizmu? Jak skutecznie je leczyć? Odpowiadamy.

Bruksizm - czym jest to schorzenie?

Bruksizm to nawykowe oraz nieświadome zaciskanie szczęki, oraz zgrzytanie zębami. To powoduje liczne dolegliwości bólowe oraz uszkodzenia mechaniczne zębów jak również szczęki. Choć etiologia zjawiska nie jest do końca znana, to śród najczęściej spotykanych przyczyn zgrzytania zębami możemy zaliczyć:

  • problemy ze zgryzem,
  • stres i czynniki stresogenne,
  • problemy psychologiczne takie jak depresja, ADHD, autyzm, schizofrenia,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroby refluksowe żołądka,
  • niedobory witamin,
  • zażywanie leków pobudzających, psychotropowych.

Bruksizm u dziec i- czy powinien być powodem do niepokoju? 

W przypadku dzieci dolegliwości te najczęściej mają charakter przejściowy. Istotnym czynnikiem wzmagającym bruksizm mogą być choroby pasożytnicze, jednak występowanie tego problemu nie powinno być uznawane jako jednoznaczny dowód diagnostyczny. Obecność pasożytów w organizmie może powodować stany niepokoju u dziecka, zwłaszcza w porze nocnej, jednak nie jest to jedyna możliwość i w stwierdzeniu zakażenia konieczne będzie przeprowadzanie wyników diagnostycznych. 

Bruksizm- jakie są konsekwencje długotrwałego zaciskania i zgrzytania zębów?

Bruksizm jest dość złożonym schorzeniem, często jest  bagatelizowane może dać wiele nieprzyjemnych i złożonych skutków. Choroba ta pomimo słyszalnego zaciskania szczęki i zgrzytania zębów daje również inne objawy, często mylone z innymi chorobami. Są to między innymi sytuacje takie jak:

  • krwawienie z dziąseł, 
  • uszkodzenia dziąseł,
  • nadwrażliwość zębów,
  • bóle szyi i głowy,
  • dolegliwości bólowe i trzaski w okolicach żuchwy,
  • ograniczona ruchomość szczęki na wskutek nawykowego zaciskania,

oraz najbardziej niepokojące pacjentów, czyli ścieranie i rozchwianie zębów. Objaw ten często skłania nas do niezwłocznej wizyty stomatologicznej. To właściwe rozwiązanie, które pozwoli nam pozbyć się tej przypadłości. Niemniej jednak wymaga ono kompleksowego podejścia 

Leczenie bruksizmu - jak przebiega?

Leczenie bruksizmu odbywa się po przeprowadzeniu konsultacji w gabinecie stomatologicznym. Dentysta może zaproponować nam zarówno zastosowanie odpowiedniej szyny relaksacyjnej zakładanej podczas snu, jak i również innych sposobów, w tym leczenia farmakologicznego. Zakładanie szyn jest jednak najczęściej wykorzystywanym sposobem, który uniemożliwia nieświadome tarcie zębami i zgrzytanie podczas snu. Niemniej jednak jest ona wykonywana na zamówienie w zależności od danego przypadku. 

Leczenie stomatologiczne bruksizmu

Zaufany lekarz stomatolog pomoże postawić trafną diagnozę oraz określi, czy występujące problemy w obrębie żuchwy są jednoznacznie spowodowane bruksizmem. W tym celu wykorzysta on odpowiednie metody i narzędzia oraz określi napięcie i tkliwość mięśni, czy ruchomość żuchwy. Dentysta sprawdzi uścisk za pomocą badania manualnego. Dodatkowo możliwe jest wykorzystanie dodatkowych badań diagnostycznych. Niemniej jednak do skutecznej diagnozy schorzenia wykorzystujemy zarówno metody stomatologiczne jak i ortodontyczne oraz ćwiczenia relaksacyjne. W poszukiwaniu pomocy w leczeniu bruksizmu koniecznie zwróćmy się po pomoc do sprawdzonego gabinetu dentystycznego.

Tekst partnera: klinika stomatologiczna DENT-SM, https://www.dentsm.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie