Czy stosowanie lamp UV w zabiegach manicure jest bezpieczne?

Marek Szydełko
09.11.2022

Wiele z nas, dążąc do maksymalnie trwałego manicure’u, jest gotowych zrobić o wiele gorsze rzeczy, niż trzymanie rąk pod oddziaływaniem lamp ultrafioletowych. Jednak wciąż nie jesteśmy pewni: czy nie jest to szkodliwe?

Rodzaje lamp do manicure’u i typ światła, które emitują

Żeby zrozumieć, czy lampy UV mogą być niebezpieczne, należy znać zasady ich działania. Wszystkie lampy do paznokci, dostępne obecnie na polskim rynku, dzieli się na trzy grupy:

  • Hybrydowe. Uważane są za najbardziej nowoczesne, gdyż zainstalowane są w nich specjalne diody LED o rozproszonym spektrum w zakresie UV, dzięki czemu mogą wysuszyć zarówno hybrydy, jak i wszelkie lakiery żelowe. Czas polimeryzacji w takim sprzęcie wynosi tylko 30 sekund.
  • Lampy LED również mają krótki czas polimeryzacji, jednak nie nadają się do lakierów hybrydowych wyprodukowanych na podstawie starych receptur i wymagających dłuższego widma długości fali.
  • Lampy UV (wyładowcze) - odwrotnie, pasują do utwardzania tradycyjnych lakierów hybrydowych, jednak nie umożliwiają utwardzania żeli.

Jakie światło ultrafioletowe jest niebezpieczne i czy występuje w lampach do manicure’u?

Światło ultrafioletowe umownie dzieli się na trzy zakresy: UV-A, UV-B i UV-C. Spośród wymienionych tylko ostatni jest naprawdę niezdrowe. Lampy LED w ogóle nie emitują szkodliwego promieniowania UV-C. Lampy UV emitują około 2% promieniowania UV-C, co można porównać z promieniowaniem słońca podczas znajdowania się osoby na plaży. W lampach hybrydowych również występuje promieniowanie UV-C, ale stanowi ono około 1% ich mocy. Dlatego lepiej jest preferować lampy LED (lub, jeśli nie są dostępne, hybrydowe).

Potwierdzają to badania: na przykład naukowcy z Rapid Precision Testing Laboratories (USA) po realizacji serii badań wywnioskowali, że lampy UV, szeroko stosowane obecnie do utwardzania paznokci, nie stanowią zagrożenia dla osoby, która korzysta z tego typu sprzętu nawet kilka razy w miesiącu. Dawka promieniowania ultrafioletowego podczas ekspozycji stanowi tylko ułamek dopuszczalnej dziennej normy, a najbardziej nowoczesny sprzęt emituje od 11 do nawet 46 razy mniej promieniowania niż słońce. Dla tych, którzy nadal nie czują się bezpiecznie wykonując manicure hybrydowy lub żelowy, można podać jeszcze jedno porównanie: trzeba zrealizować około 250 sesji suszenia paznokci, zanim miłośniczka manicure’u otrzyma taką samą dawkę światła UV jak przy leczeniu łuszczycy.

Przekroczenie dopuszczalnych poziomów w przypadku stosowania lamp UV jest więc praktycznie niemożliwe.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie