Dom seniora - czym się kierować w wyborze?

Marek Szydełko
15.03.2023

Dom opieki dla osób starszych na miarę XXI wieku to zupełnie inna placówka, niż domy tego typu jeszcze kilka dekad temu. Dzięki lepszej komunikacji bliscy mogą odwiedzać mieszkańców znacznie częściej, a na miejscu – przygotowana jest optymalnie dopasowana do potrzeb seniorów infrastruktura. Obejmuje ona zarówno wyposażenie samego domu, jak i jego otoczenie, a ponadto – szereg usług o charakterze medycznym, pielęgnacyjnym czy kulturalno-rozrywkowym. 

Gdzie szukać domu dla babci/dziadka?

Takiego rodzaju ośrodki usytuowane bywają w bardzo różnych lokalizacjach. Począwszy od centrów wielkich miast poprzez nieduże miasteczka, po całkiem małe miejscowości. Oczywiście na miejscu najczęściej znajduje się personel medyczny. W związku z tym większość badań i zabiegów tego rodzaju można przeprowadzać na miejscu. Pozostaje kwestia ewentualne go dojazdu do szpitala. To argument przemawiający za szukaniem takich domów w pobliżu większych aglomeracji. 

Tymczasem dom seniora zwany bywa inaczej „domem spokojnej starości”. Taki dom powinien zatem zapewniać błogą ciszę i spokój. Przebywanie na świeżym powietrzu, obcowanie z przyrodą sprzyja dobremu samopoczuciu niezależnie od wieku. Zdecydowanie lepiej zatem unikać smogu i innych wątpliwych „atrakcji” dużych miast. Na szczęście nie brakuje domów dla osób starszych położonych w miejscowościach, z których relatywnie łatwo dojechać do miasta, a jednocześnie – zapewniających odpowiedni dla „spokojnej starości” klimat. 

Państwowy czy prywatny dom seniora?

Ośrodki tego rodzaju mogą mieć charakter zarówno państwowy, jak i prywatny. Te ostatnie prześcigają się w proponowaniu swoim mieszkańcom atrakcyjnych zajęć, diety itp. Dzięki tego rodzaju konkurencyjności decydując się na dom prywatny, możesz wybrać miejsce, w którym będzie nie tylko szeroka oferta usług, ale również – ciepła atmosfera oraz fachowy personel. W każdym domu dla osób starszych zatrudniane są pielęgniarki i inne osoby, zajmujące się zawodowo szeroko pojętą pielęgnacją i zabiegami medyczno- higienicznymi. 

Wybierając dobry dom seniora, możesz mieć pewność, że te podstawowe, a często wręcz niemożliwe przy tym do zrealizowania samodzielnie, potrzeby będą zaspokojone. Z poszanowaniem godności oraz prywatności osób starszych. 

Ponadto na miejsce zapraszane bywają osoby, które dostarczają seniorom wrażeń kulturalnych i rozrywkowych. 

Obecnie personel takich domów, szczególnie tych prywatnych, dobierany jest znacznie staranniej, niż dawniej personel domów, które były głównie państwowe. Dzięki temu cieszą się one coraz lepszą renomą. 

To całkowicie zrozumiałe, że w obecnych czasach nie każda rodzina może pozwolić sobie na poświęcenie czasu na całodobową opiekę nad dziadkiem lub babcią. Ponadto w dobrym domu seniora jest ona bardziej profesjonalna, niż w domu, gdzie chociaż troskliwa rodzina dokłada wszelkich starań, to przeważnie nie posiada tak obszernej wiedzy medycznej. A seniora w prywatnym domu opieki można odwiedzać praktycznie każdego dnia!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.