Domowa apteczka – skompletuj ją!

Krzysztof Jagielski
14.12.2021

W dzisiejszych czasach coraz częściej robimy zakupy online. Nie inaczej jest już także w przypadku leków bez recepty i suplementów, sklepy internetowe są bowiem świetnie wyposażone. Dzięki temu, że kupowanie w taki sposób jest dla wielu dużą przyjemnością, warto przy okazji uzupełnić swoją domową apteczkę. Co może się w niej znaleźć?

Apteczka domowa

Kupowanie online ma wiele zalet. Możemy spokojnie przeczytać składy, zaplanować swoje zakupy, zastanowić się nad nimi. Dzięki temu możemy też oszczędzić, bo szybko porównamy ceny w wielu miejscach. Dlatego też kompletując apteczkę, warto wziąć pod uwagę zamówienie leków online. Co warto mieć pod ręką?

Pierwsza pomoc w przeziębieniu

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w leki, które pomogą w przeziębieniu. Nie zawsze możemy od razu udać się do lekarza – gorączka i inne objawy mogą dopaść nas w nocy lub w weekend. Dlatego warto mieć przygotowanych kilka niezbędników:

  • lek na zbicie gorączki,
  • saszetki przeciw przeziębieniu i grypie, 
  • spray lub tabletki na ból gardła, 
  • witaminę C, 
  • krople do nosa, 
  • lekarstwa na kaszel

Leki pomagające w zatruciach

Innymi lekami, które zawsze warto mieć pod ręką, są leki przeciw biegunce (na przykład węgiel aktywny) czy przeciwwymiotne. Przydatne będą w takim przypadku również elektrolity. Człowiek przy zatruciu łatwo się odwadnia, elektrolity pomogą w tym przypadku.

Spray na oparzenia

Wypadek może zdarzyć się wszędzie, także w domu. W przypadku oparzenia pomocny będzie spray, który złagodzi ból. 

Bandaże i plastry

Na wszelkie rany i stłuczenia przydadzą się także bandaże i plastry. Warto mieć także pod ręką gazę. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Do zestawu możemy dołączyć płyn, który zdezynfekuje ranę. 

Leki przeciwbólowe

Przydatne będą z całą pewnością także leki przeciwbólowe. Zazwyczaj działają przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Będą zbawieniem przy bólu głowy czy innych bólach. 

Leki rozkurczające i tabletki na trawienie

Przy bólach brzucha przydadzą się także leki rozkurczające. A skoro już o tym mowa, przyda się także lek wspomagający trawienie.

Pamiętaj, że skompletowanie domowej apteczki jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest konsultowanie brania leków z lekarzem i farmaceutą. Jeśli objawy utrzymują się długo lub cię niepokoją, nie ratuj się jedynie domowymi sposobami, udaj się do lekarza po fachową poradę. Czytaj ulotki i sprawdzaj, czy leki nie reagują ze sobą. Niektóre połączenia mogą być naprawdę niebezpieczne. Dbaj o siebie!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie