Dyfuzory do olejków eterycznych — przyjemny zapach w Twoim domu

Marek Szydełko
18.05.2021

Dyfuzor zapachowy jest urządzeniem służącym do rozpylania w powietrzu olejku eterycznego. Do czynienia możemy mieć z modelami patyczkowymi, nebulizującymi, ultradźwiękowymi, parowymi oraz cieplnymi. Czym charakteryzują się poszczególne dyfuzory do olejków eterycznych?

Dyfuzory do olejków eterycznych i aromaterapii

W sklepach spotkać można się między innymi z patyczkowymi dyfuzorami do aromaterapii, które składają się z buteleczki wypełnionej olejkiem, w którym zanurzone są rattanowe patyczki. Wciągając go, uwalniają do pomieszczenia jego aromat. Zaletą takich dyfuzorów do olejków jest niska cena, wadą — fakt, iż aromat uwalnia się wyłącznie w pobliżu urządzenia, a co za tym idzie — jest mało intensywny.

Drugie z dostępnych rozwiązań to nebulizujący dyfuzor zapachowy. Dzięki zastosowaniu strumienia powietrza pod wysokim ciśnieniem oraz dyszy rozpylającej, urządzenie rozbija olejek eteryczny na drobne cząsteczki. Po uwolnieniu z dyfuzora, trafia on do powietrza pod postacią mgiełki. Nie zmienia ona składu chemicznego olejku, lecz rozprasza go w całości, na raz. Zaletą takich dyfuzorów elektrycznych jest to, że mimo że nie wykorzystują one ciepła i wody, skutecznie rozpraszają olejek w całym pomieszczeniu. Posiadają silny aromat, są produkowane z naturalnych materiałów i pobierają niewiele energii. Jeżeli chodzi o wady, zaliczyć można do nich między innymi brak stopniowego rozpraszania olejku.

Na sklepowych półkach dostępne są również ultradźwiękowe dyfuzory do olejków eterycznych. Urządzenia te wykorzystują wodę i częstotliwości elektryczne w celu wytworzenia delikatnej mgiełki. Drgania ultradźwiękowe są tutaj emitowane przez dysk znajdujący się pod powierzchnią wody, który sprawia, że olejek rozpada się na drobne mikrocząsteczki. Jakie zalety ma taki dyfuzor? Wykorzystuje on jedynie niewielką ilość olejku eterycznego, a do wytworzenia mgiełki nie potrzebuje ciepła. Co do wad, może być to konieczność regularnego czyszczenia wnętrza urządzenia.

Miłośnicy olejków eterycznych zaopatrzyć mogą się również w cieplny dyfuzor elektryczny. Tym, co go wyróżnia jest to, że wykorzystuje on elementy grzewcze, które pomagają w stopniowym odparowaniu wybranego olejku do powietrza. To tanie i ciche urządzenie. Niestety, generowane przez nie ciepło może się przyczynić do zmiany właściwości olejku.

Ostatnia propozycja to dyfuzor parowy wykorzystujący przepływ powietrza w celu rozprzestrzeniania aromatu olejku eterycznego. Posiada on wentylator, który wydmuchuje powietrze przez filtr, na którym znajduje się wybrany olejek. Przy pomocy takiego dyfuzora zapachowego, w krótkim czasie rozprowadzić można wybrany aromat po pomieszczeniu. Jego wadą są natomiast osłabione właściwości terapeutyczne związane z tym, że składniki olejku nie są dyfuzowane w tym samym momencie.

Jaki dyfuzor do aromaterapii / olejków wybrać?

Jaki dyfuzor do aromaterapii będzie najlepszym rozwiązaniem? Bogaty wybór wysokiej jakości urządzeń do aromaterapii znaleźć można w sklepie internetowym Mercado.pl. Dostępny jest tutaj między innymi praktyczny zestaw do aromaterapii czy elegancki, drewniany dyfuzor pełniący jednocześnie funkcję nawilżacza powietrza.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.