Dywany ręcznie tkane – jak je odróżnić od maszynowych?

Mateusz Rąbalski
01.02.2022

Dywany ręcznie tkane to towary ekskluzywne i luksusowe. Zakup dywanu wytwarzanego w 100% ręcznie to inwestycja, która w przyszłości może zwrócić się z nawiązką. Co sprawia, że dywany ręcznie tkane są tak wyjątkowe i jak na pierwszy rzut oka odróżnić je od tych, które produkowane są za pośrednictwem maszyn?

Dlaczego dywany ręcznie tkane są tak wyjątkowe?

Nie jest tajemnicą, że ręcznie tkane dywany są znacznie droższe od tych, które schodzą prosto z taśmy produkcyjnej. Z czego wynikają aż tak duże różnice w cenie?

Dywany ręcznie tkane to małe dzieła sztuki użytkowej, które są efektem misternej, często wielomiesięcznej pracy. Pokrycia podłogowe wykonywane ręcznie możemy podzielić na ręcznie tkane na krośnie oraz egzemplarze ręcznie wiązane. Te wytwarzane przy pomocy krosna mają nieco niższe ceny, ale ich wzory są dość ograniczone. Ręcznie wiązane dywany to najdroższe, a jednocześnie najbardziej luksusowe egzemplarze. Metoda ręcznego wiązania polega na ręcznym zaplataniu każdego węzełka (na 1 m² dywanu może być ich aż 2 mln!). Taka technika pozwala na wytwarzanie dowolnych, nawet najbardziej fantazyjnych wzorów – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych

Dywany tkane ręcznie a maszynowo – poznaj różnice

Nie wiesz, jak odróżnić dywan ręcznie tkanego? Oglądając dywan, zwróć uwagę na kilka szczegółów, które będą dla Ciebie wskazówkami. Jakie są charakterystyczne cechy dywanów wytwarzanych ręcznie?

  • Frędzle jako naturalne przedłużenie dywanu. W przypadku dywanów wytwarzanych maszynowo część z frędzlami jest doszywana do całości dopiero po utkaniu dywanu. Frędzle w dywanach tkanych ręcznie są naturalnym przedłużeniem splotu.
  • Nieperfekcyjny tył dywanu. Jeśli spojrzysz na spód dywanów wytwarzanych ręcznie, dostrzeżesz, że węzły widoczne z tyłu są nieregularne i często różniące się wielkością. Węzełki w dywanach tkanych maszynowo są perfekcyjnie równe i symetryczne.
  • Kształt odbiegający od ideału. Urok dywanów tkanych ręcznie tkwi przede wszystkim w ich unikalności. Przez to (lub dzięki temu!), że są wykonywane ręcznie, nie są idealnie równe. Drobne asymetrie mogą sprawić, że na krawędziach dywanu z bliska będą widoczne drobne nierówności.
  • Niesymetryczne wzory. Dywany tkane na krośnie zwykle są jednokolorowe lub mają proste wzory. Na dywanach ręcznie wiązanych z drobnymi, delikatnymi wzorami, mogą jednak być widoczne asymetrie – szczególnie na orientalnych dywanach z bardzo szczegółowymi, misternie tkanymi wzorami. Najlepiej porównać dwie połowy dywanu. Jeśli są idealnie symetryczne, najprawdopodobniej dywan został wyprodukowany maszynowo. Jeśli zauważasz odstępstwa od symetrii, bardzo możliwe, że masz w rękach dywan ręcznie wiązany.
  • Cena. Ceny dywanów tkanych ręcznie na krośnie zaczynają się od kilkuset złotych za metr kwadratowy, a ceny dywanów ręcznie wiązanych wynoszą zwykle ponad 1000 zł za metr kwadratowy. 
  • Miękkość. Najbardziej luksusowe wełniane dywany ręcznie wiązane w większości przypadków można… złożyć w kostkę i w żaden sposób nie wpływa to na ich wygląd po rozłożeniu. Dywany tkane maszynowo są zazwyczaj sztywne i można jedynie zwinąć je w rulon. 

Gdzie kupić ręcznie tkane dywany w Warszawie?

Zależy Ci na zakupie luksusowego dywanu ręcznie tkanego i chcesz mieć pewność, że trafisz na w egzemplarz 100% autentyczny, który powstał w wyniku pracy ludzkich rąk? Odwiedź jeden z salonów Arte, czyli sklepów z dywanami w Warszawie, które dysponują szeroką ofertą ręcznie tkanych i ręcznie wiązanych dywanów. Wiele bardzo cennych egzemplarzy ręcznie wytwarzanych wełnianych dywanów jest osobiście wybieranych przez specjalistów z salonu Arte i sprowadzanych do Polski z Dalekiego Wschodu. Salony dywanowe w Warszawie znajdują się przy ul. Malborskiej 45 (Warszawa Targówek) oraz na Placu Szwedzkim 3 (Warszawa Janki). 

Dywan ręcznie tkany to niemała inwestycja. Jeśli decydujesz się na zakup towaru luksusowego, wybierz pewny sklep z szerokim asortymentem i doświadczeniem w sprowadzaniu i sprzedaży dywanów luksusowych. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie