Epilacja laserowa jesienią i zimą - najlepszy czas na usunięcie owłosienia

Piotr Kowalczyk
09.09.2022

Niechciane owłosienie to problem dotyczący wielu osób. Na szczęście rozwijająca się technologia i oferta gabinetów kosmetycznych pozwala na pozbycie się nieproszonego gościa na różne sposoby. Do najpopularniejszych alternatyw możemy zaliczyć m.in. depilację woskiem, intensywnymi źródłami światła czy laserem. Ostatnia metoda zyskała w ostatnich czasach szczególną popularność nie tylko ze względu na akceptowalną cenę, ale też skuteczność działania.

Co więcej, według amerykańskich badań zabiegi usuwania włosów przy pomocy lasera plasowały się na czwartym miejscu wśród zabiegów niechirurgicznych. Ustępowały tylko toksynie botulinowej, wypełniaczom i czynnościom mającym na celu zredukowanie tkanki tłuszczowej. Sama popularność epilacji laserowej nie jest jednak wystarczająca do tego, aby z marszu poddać się tej czynności. Warto wiedzieć, jaka pora roku jest najlepsza na podjęcie decyzji o laserowym usunięciu włosów.

Ciepłe pory roku to nie najlepszy wybór 

Wiosna czy lato to czas, kiedy śmiało eksponujemy nasze ciała. Nie tylko pośród piaszczystych plaż, ale też wśród miejskiego zgiełku. Niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy chcemy wyglądać nieskazitelnie. Dzięki temu nie tylko poczujemy się lepiej, ale też zyskamy pewność siebie i gotowość do działania. Z pewnością nie pomaga nam w tym niechciane owłosienie. Czy w związku z tym zasadne jest skorzystanie z zabiegu epilacji laserowej podczas tych pór roku? Otóż nie do końca. Istnieje ku temu kilka przeciwwskazań. Do głosu dochodzi opalenizna, która nie jest sprzymierzeńcem tego typu zabiegów. Poza tym należy wspomnieć, że depilowanych miejsc zarówno przed i po zabiegu nie powinno wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Wydaje się, że w takim przypadku nasz wybór jest mocno ograniczony.

Ewentualnie możemy skorzystać z epilacji okolic ciała, takich jak pachy czy bikini. Co więcej, jeżeli podejdziemy do tematu w sposób nieodpowiedzialny, to może okazać się, że taki zabieg w mocno nasłonecznionych okresach może skończyć się dla nas nie najlepiej. Przede wszystkim mowa o przebarwieniach, a nawet poparzeniach. Ponadto, wykonywanie tych czynności w ciepłe dni wydaje się bezzasadne, ponieważ na końcowy efekt należy nieco poczekać.

Jesień i zima to najlepsze okresy na depilację 

Usuwanie owłosienia zostawmy najlepiej na nieco chłodniejsze i krótsze dni, jakie spotkamy w okresie jesiennym i zimowym. Będzie to idealny moment na to, aby skorzystać z takich zabiegów. Przede wszystkim nie będziemy musieli stosować żadnych wyrzeczeń. Wystawianie się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych nie będzie już tak żywym tematem. W związku tym może teraz powstać pytanie, co tak właściwie znaczy ekspozycja na słońce w przypadku zabiegów epilacji z użyciem lasera? Otóż przyjmuje się, że pierwsza sesja może być wykonana w momencie, gdy temperatury na zewnątrz sprawiają, że ubieramy się nieco cieplej zasłaniając jednocześnie miejsca poddane zabiegom.

Dodatkowo, skorzystanie ze wspomnianych okresów, a w szczególności zimy, idealnie przygotuje nasze ciało na przyszłoroczne, słoneczne wakacje. Aby całkowicie pozbyć się niechcianego owłosienia przyjmuje się, że potrzebne jest 6 do 8 zabiegów w odpowiednich odstępach czasu, które z kolei wynoszą 8 do 10 tygodni. W związku z tym zadowalające efekty uzyskamy dopiero po kilku miesiącach.

Przygotowanie do zabiegu 

Decydując się na epilację laserową z pewnością mamy kilka wątpliwości dotyczących samego przygotowania do zabiegu. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania oraz czynniki, które musimy spełnić zanim poddamy się całemu procesowi? Otóż tak. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na finalną skuteczność jest odpowiednie przygotowanie włosów. Przede wszystkim, jak zaznaczano już wcześniej, przez pewien okres nie należy wystawiać określonych partii ciała na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Dodatkowo, 4 do 6 tygodni przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać usuwania włosów przy użyciu wosku, kremów czy pęsety. Co więcej, zaleca się, aby na dzień przed zabiegiem włosy zostały bardzo krótko ogolone. Pozostawienie dłuższych włosów może jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia skuteczności zabiegu. 

Sprzęt i czynnik ludzki mają znaczenie

Za skuteczność zabiegu odpowiada również sprzęt, jaki zostanie zastosowany do epilacji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia oraz specyfikację zastosowaną podczas zabiegu. W związku z tym należy wspomnieć o długości fali światła. Spotkamy się tutaj z różnymi wartościami, najczęściej z zakresu od 250 do 1200 nm. Poza tym istotna jest gęstość energii oraz rozmiar plamki zabiegowej, która jest swego rodzaju polem powierzchni wiązki laserowej. Nie bez znaczenia jest też czas trwania impulsu. 

Odnosząc się do sprzętu należy zauważyć, że w momencie, gdy jednak zdecydujemy się na taki zabieg latem powinniśmy wybrać odpowiednią placówkę, która dysponuje odpowiednimi rozwiązaniami. Podczas epilacji letniej wykorzystuje się m.in. laser diodowy MeDioStar NeXt. Wydaje się, że tutaj po raz kolejny mniejszy problem jest w przypadku jesieni i zimy, gdzie odpowiednie będzie również każde inne urządzenie, np. sprzęt firmy Medilase.

Poza tym, istotny wpływ ma czynnik ludzki. Po stronie osoby wykonującej zabieg leży gestia odpowiedniego ustalenia liczby zabiegów oraz odstępów pomiędzy nimi. Co więcej, na skuteczność wpływa też rodzaj naszego owłosienia oraz kolor skóry. Zakłada się, że lepsze efekty uzyskuje się u osób z jasną karnacją. Wpływ na to ma występująca w skórze melanina, która pochłania emitowane światło. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie