Gaśnice śniegowe - kiedy się przydadzą?

Mateusz Rąbalski
22.10.2021

Gaśnice śniegowe, zwane też gaśnicami CO₂, zawierają skroplony dwutlenek węgla w wysokociśnieniowej butli. Po rozprężeniu oziębia się on do temperatury ok. -78 stopni Celsjusza, osiągając formę suchego lodu. Nie tylko znacznie obniża temperaturę, ale odcina dostęp do tlenu. W jakich przypadkach najlepiej sprawdzą się gaśnice śniegowe, a kiedy absolutnie z nich zrezygnować? Wyjaśniamy w poniższych akapitach.

W jakich przypadkach gaśnice śniegowe najlepiej zdadzą egzamin?

Gaśnice śniegowe, jak każde tego typu rozwiązanie, posiadają wady i zalety. Do plusów niewątpliwie należy zaliczyć skuteczność oraz fakt, że po zakończonym użytkowaniu, gaszone przedmioty i pomieszczenia nie są zanieczyszczone – gaśnice śniegowe są zatem bezpieczne dla gaszonych przedmiotów. Za minus gaśnic śniegowych uważa się dużą masę, w porównaniu z innymi rozwiązaniami o zbliżonej efektywności. Nie mniej, gaśnice śniegowe to bardzo przydatne narzędzie, zwłaszcza podczas gaszenia pożarów kwalifikujących się do dwóch grup.

Do pierwszej z nich, czyli grupy B, należą ciecze oraz materiały stałe topiące się, benzyna, alkohole, nafta itp. Z kolei do grupy C zaliczają się gazy palne, takie jak gaz miejski, wodór, metan czy acetylen. Skroplony dwutlenek węgla po zamianie w tzw. suchy lód doskonale radzi sobie z pożarami przypisanymi do grupy C. Ponadto, po gaśnice śniegowe, ze względu na ich właściwości, z powodzeniem można sięgnąć gdy zajdzie konieczność gaszenia urządzeń elektronicznych i elektrycznych, pod warunkiem, że ich napięcie nie przekracza 1000 V.

O czym jeszcze należy pamiętać, posiadając gaśnice śniegowe?

Mając na wyposażeniu gaśnice śniegowe, warto zwrócić uwagę, że skroplony dwutlenek węgla cechuje się niezbyt wysoką temperaturą krytyczną -31,4 stopni Celsjusza. Zatem rozwiązanie nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz podwyższonych temperatur w pomieszczeniach. Przegrzanie gaśnicy śniegowej może doprowadzić do jej rozładowania. Wiemy już, z jakimi grupami pożarów najlepiej radzą sobie gaśnice śniegowe. Warto jednak dodać, że istotne znaczenie mają również warunki, w jakich dochodzi do gaszenia.

Gaśnice śniegowe lepiej spisują się w zamkniętych pomieszczeniach, a to dlatego, że zewnętrzne czynniki atmosferyczne mogą ograniczać ich skuteczność poprzez zaburzenie strumienia CO₂. To, o czym bezwzględnie należy pamiętać – gaśnice śniegowe nie są przeznaczone do gaszenia ludzi, ponieważ bardzo niska temperatura pochodząca z gaśnicy stwarza ryzyko dodatkowych obrażeń.
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.egsystem-sklep.pl/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie