Zastanawiasz się, dlaczego płacisz wysokie rachunki za prąd? "Winowajców" najlepiej poszukać wśród urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. W jaki sposób dokonać obliczeń? Ile energii zużywają rocznie poszczególne sprzęty? Czy zużycie energii można znacznie obniżyć?
Każde urządzenie elektryczne charakteryzuje się poziomem mocy, który oczywiście im jest wyższy, tym więcej sprzęt pobiera energii. Aby przekonać się, jak wiele kosztuje cię korzystanie z poszczególnych sprzętów, najlepiej policzyć dla nich roczne zużycie energii. Wystarczy oszacować liczbę godzin, w których twój komputer, telewizor czy pralka są włączone w ciągu roku i pomnożyć przez moc podawaną w watach. Wartości czytelniej będą się prezentować w kilowatach, czyli jednostkach tysiąckrotnie większych, a wyniki w kilowatogodzinach.
Przeciętna moc pralki automatycznej klasy A to przynajmniej 2 kW. Przyjmując, że pracuje ona średnio pół godziny dziennie, co przełożyłoby się na mniej więcej trzy cykle prania w ciągu tygodnia, otrzymamy około 180 godzin rocznie. Oto liczba zużytych kilowatogodzin:
180 h x 2 kW = 360 kWh
Znacznie ciężej prawidłowo oszacować energię pobieraną przez komputer. Po pierwsze, wiele zależy od modelu, po drugie ilość pobranej energii ściśle wiąże się z wykonywaną na urządzeniu pracą. Przyjmijmy że średnio będzie to 100 W, czyli 0,1 kW. Osobną kwestię stanowi częstotliwość korzystania z komputera. Dwie godziny dziennie bardziej odpowiada wykorzystywaniu komputera do rozrywki, z kolei osoby pracujące przy laptopie mogą przeznaczyć na to nawet 10 godzin w ciągu doby. Rozważmy więc 2 alternatywne scenariusze:
730 h x 0,1 kWh = 73 kWh
3650 h x 0,1 kWh = 365 kWh
Jaką moc pobiera przeciętny telewizor? Modele należące do klasy A++ mniej więcej 50 W, ale urządzenie klasy B może pobierać nawet 3 razy więcej energii, czyli 150 wat. Obliczmy zatem zużycie zakładając, że odbiornik jest włączony średnio 4 godziny dziennie, co da około 1460 h w skali roku. Dla zaokrąglenia przyjmijmy 1500 h.
1500 h x 0,05 kWh = 75 kWh
1500 h x 0,15 kWh = 225 kWh
W wielu domach za zużycie energii elektrycznej odpowiada głównie lodówka. W tym przypadku trudno oszacować pobór prądu, ponieważ urządzenie nie musi pracować na pełnej mocy, gdy wnętrze jest schłodzone. Wystarczy jednak pojedyncze otwarcie drzwi, by moc wzrastała. Zdając się jednak na dane producentów możemy dojść do wniosku, że przeciętna duża lodówka zależnie od wielkości i klasy energooszczędności pobierać będzie od 200 do 500 kWh rocznie.
Obliczenie zużycia energii przez domowe urządzenia elektryczne może stanowić wstęp do ważnych decyzji. Przestarzale sprzęty naprawdę warto wymienić na nowe i energooszczędne. Wiele zależy też od naszych codziennych zwyczajów. Osobną kwestią stanowi cena energii elektrycznej. Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd jest zmiana jego sprzedawcy, która nic nie kosztuje. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://poprostuenergia.pl/.
Artykuł partnera