Jadalnia w salonie z kuchnią — kilka wskazówek jak stworzyć estetyczną i funkcjonalna przestrzeń dzienną

Antoni Kwapisz
15.05.2023

Otwarta strefa dzienna to popularny trend w nowoczesnym budownictwie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dużych apartamentach i mniejszych mieszkaniach. Strefa dzienna łączy w jednej przestrzeni trzy różne funkcyjnie pomieszczenia — salon, jadalnię oraz kuchnię, dzięki czemu członkowie rodziny są ze sobą w stałym kontakcie. Jak zaaranżować taką przestrzeń, by była wygodna, funkcjonalna i spójna wizualnie?

Aranżacja otwartej przestrzeni dziennej — czyli jadalnia w salonie z kuchnią

  • Rozmieszczenie stref w przestrzeni dziennej — co warto wiedzieć?
  • Salon i jadalnia — razem czy osobno?
  • Jak zaprojektować jadalnię w salonie z aneksem kuchennym?
  • Wybór stołu i krzeseł do jadalni

Rozmieszczenie stref w przestrzeni dziennej — co warto wiedzieć?

Otwarta przestrzeń dzienna umożliwia połączenie funkcjonalności z nowoczesnym designem. Zaletą jest również elastyczność przy projektowaniu poszczególnych stref z możliwością dostosowania ich, do zmieniających się potrzeb. Poszczególne strefy — jadalnia, salon i kuchnia mogą być ze sobą spójnie połączone, lub wizualnie podzielone, wszystko zależy od Twoich preferencji. O czym warto pamiętać, przy wyznaczeniu stref przestrzenni dziennej?

Określ funkcje i potrzeby, jakie ma spełniać każda ze stref: salon to miejsce relaksu i rozrywki, kuchnia musi być wygodna do przygotowywania posiłków, a jadalnia to miejsce, gdzie nie tylko wspólnie się jada, ale również np. gra w gry, czy odrabia lekcje z dziećmi.

Zdefiniuj przestrzenie, w których mają się znajdować poszczególne strefy. Może to być np. fizyczna granica, taka jak ściana lub wyspa kuchenna, czy też wizualna np. dywan, regał, odmienna aranżacja ścian itd.

Zaplanuj przepływ pomiędzy strefami, upewnij się, że swobodnie można się poruszać między kuchnią, jadalnią a salonem.

Oświetlenie jest kluczowe w tworzeniu stref funkcyjnych. Możesz użyć różnych rodzajów oświetlenia, takich jak lampy podłogowe, sufitowe czy kinkiety, aby nadać im odpowiedni nastrój.

Skup się na kolorach i wzorach, mogą pomóc w wyznaczaniu stref funkcyjnych. Możesz użyć różnych kolorów ścian, podłóg czy mebli, aby wyróżnić każdą strefę i nadać jej unikalny charakter.

Niezwykle ważnym aspektem przy aranżowaniu poszczególnych stref jest zachowanie harmonii, tak aby cała przestrzeń działała jako spójna całość. Możesz to osiągnąć poprzez powtarzanie pewnych elementów, takich jak kolory, czy wzory. Pamiętaj, by zachować jeden spójny styl dla całej przestrzeni, np. glamour, minimalistyczny czy skandynawski. Zbyt wiele elementów w różnych stylach wprowadzi do wnętrza chaos.

Aranżacja jadalni i salonu — razem czy osobno?

Aranżując otwartą przestrzeń, poszczególne strefy można oddzielić wizualnie, jak i fizycznie. Jeśli chcesz, by część kuchenna i jadalniana, były bardziej oddzielone od strefy relaksu, możesz zastosować takie rozwiązania jak:

Wyspa kuchenna — to doskonały sposób na stworzenie fizycznej granicy między kuchnią a salonem. Może pełnić funkcje zarówno blatu roboczego do przygotowywania posiłków, jak i stołu jadalnianego. Odpowiednio zaprojektowana wyspa jest estetyczna i funkcjonalna.

Bar kuchenny — również umożliwi stworzenie wizualnej i fizycznej granicy, jest jednak mniejszy od wyspy. Może pełnić funkcję stołu barowego gdzie można coś zjeść lub poczęstować gości napojami. To doskonałe rozwiązanie w mniejszych przestrzeniach, gdzie nie ma miejsca np. na dużą wyspę.

Ażurowa ścianka — sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych przestrzeniach w różnym stylu. Nie zajmuje wiele miejsca, jest lekka wizualnie i stworzy bardziej kameralną strefę wypoczynkową.

Jeśli jednak chcesz, by kuchnia i jadalnia stanowiły harmonijną całość, ich odrębne funkcje możesz zaznaczyć poprzez podział wizualny. W tym celu możesz wykorzystać:

Kolorystyka — to najprostsza metoda wydzielenia poszczególnych stref funkcyjnych. Zastosowanie różnych odcieni farb, okładzin ściennych czy tapet pozwoli skutecznie podkreślić wizualnie odrębność lub, przeciwnie,  spójność poszczególnych stref. Warto jednak pamiętać, by nie wprowadzić do wnętrza chaosu zbyt dużą ilością kolorów i dodatków dekoracyjnych.

Meble i dodatki — by podkreślić rolę jadalni w całej przestrzeni, warto wybrać większy stół i eleganckie krzesła, oraz podkreślające jej charakter dodatki. Strefę wypoczynku możesz zaś wyróżnić nie tylko wygodną sofą lub narożnikiem, lecz także miękkim dywanem.

Projekt jadalni w salonie z aneksem kuchennym — co warto wiedzieć?

Otwarta przestrzeń dzienna, w której salon jest połączony z aneksem kuchennym to powszechne rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym w Polsce. Jak wyodrębnić część jadalną w niewielkiej kuchni? Jaki stół i krzesła wybrać do małej jadalni?

Aranżując niewielką strefę dzienną, należy pamiętać, by kuchnia nie dominowała w pomieszczeniu wielofunkcyjnym. Dlatego warto zdecydować się na meble w jasnej, neutralnej kolorystyce lub w kolorze ścian. Innym rozwiązaniem może być również zintegrowanie zabudowy kuchennej z salonową.

Jak w niedużej przestrzeni stworzyć wygodną i funkcjonalną strefę jadalnianą?

  1. Wybierz odpowiednią lokalizację — może to być róg salonu, przestrzeń przy oknie lub na ścianie przylegającej do aneksu kuchennego. Upewnij się, że lokalizacja jadalni jest praktyczna i zapewnia wygodny dostęp do stołu oraz miejsce na krzesła dla gości.
  2. Stół i krzesła do małej jadalni — do niewielkich przestrzeni warto wybrać proste, nowoczesne krzesła i rozkładany stół. Prostokątny stół możesz ustawić np. pod oknem lub wykorzystać jako wizualną granicę między kuchnią a strefą wypoczynkową. Okrągły stół to dobre rozwiązanie, jeśli masz mocno ograniczone miejsce na jadalnię.
  3. Stwórz spójny styl  jadalnia w salonie powinna harmonijnie współgrać z resztą wystroju, co pozwoli na stworzenie spójnego i estetycznego wyglądu.
  4. Zastosuj odpowiednie oświetlenie — w małych wnętrzach warto zastosować lampy wiszące nad stołem jadalnianym lub kinkiety na ścianie.
  5. Zadbaj o przepływ komunikacyjny — w aranżacji jadalni w salonie z aneksem kuchennym ważne jest również, aby zapewnić swobodne przejście pomiędzy strefami.

Jaki stół i krzesła wybrać do jadalni?

Aranżując jadalnię w otwartej przestrzeni dziennej, należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru umeblowania. Meble do jadalni w bogatej ofercie znajdziesz w Galerii Wnętrz Domar z Wrocławia. Co warto wiedzieć, by dokonać odpowiedniego wyboru?

Wybór stołu  stół to serce jadalni jego wielkość musi być dobrana zarówno do przestrzeni, jak i do ilości zasiadających przy nim domowników. Istotny jest również jego kształt: prostokątny stół doskonale będzie się prezentować ustawiony np. wzdłuż jednej ze ścianokrągły stół zaś to opcja, jeśli chcesz pomieścić więcej gości i nadaje wnętrzu charakteru.

Wybór krzeseł  krzesła do jadalni muszą być dopasowane wielkością i wysokością do stołu. Zazwyczaj warto zdecydować się na komplet stołu z krzesłami, co zapewnia optymalną wygodę podczas posiłków. Zwróć uwagę nie tylko na wygląd, ale również miękkość siedziska oraz wysokość oparcia, co ma wpływ na komfort podczas siedzenia.

Styl wnętrza — wybierając stół i krzesła do jadalni, weź pod uwagę styl wnętrza, w którym się znajdują. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje mebli od nowoczesnych po klasyczne, rustykalne czy industrialne, więc warto dobrać je w zgodzie z preferencjami i charakterem wnętrza.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie