Jak często ćwiczyć pole dance, żeby było widać efekty?

Mateusz Nowak
04.10.2021

Postanowione! Będziesz ćwiczyć pole dance. Kupujesz odpowiedni strój, przeglądasz posty znanych Ci trenerów. Zapisujesz się na pierwsze zajęcia i potem pojawia się pytanie. Jak często ćwiczyć, aby zobaczyć efekty? Wiele zależy od tego, jakich efektów oczekujesz i jakie masz możliwości.

Efekty ćwiczenia pole dance

Pole dance znany jest jako zachwycający i ciężki sport. Wymaga pracy cały ciałem i to w nietypowy sposób. Wielu początkujących dziwi się, że po pierwszych treningach czują mięśnie, o których istnieniu nie wiedzieli. 

Rura do pole dance angażuje nogi, brzuch, ręce, plecy, w tym mięśnie głębokie. Jest sprzętem, który wymaga od użytkownika siły, dobrej koordynacji ruchowej i świadomości własnego ciała. Efekty ćwiczenia pole dance są więc fenomenalne – od wymodelowania sylwetki, przez zrzucenie zbędnych kilogramów, po większą mobilność.

Jak często ćwiczyć?

Tym, co mobilizuje do dalszych treningów, są oczywiście efekty. Jednych zadowoli widoczny postęp, a drugich dopiero wymodelowana sylwetka. Niezależnie jednak od tego, jaki masz cel, musisz trenować chociaż raz w tygodniu. To absolutne minimum, aby nauczyć się pracy z rurką i przyzwyczaić ciało do aktywności. Po dłuższym czasie nawet taka częstotliwość da zauważalne efekty.

Niemniej, zdaniem doświadczonych osób ćwiczyć trzeba minimum dwa razy w tygodniu. Przy takiej częstotliwości można szybko pojąć technikę i skupić na osiąganiu wyznaczonych celów. Dla początkujących może być to zbyt duże wyzwanie, jednak jeśli masz za sobą już 3-4 miesiące treningów ćwiczenie dwa razy w tygodniu będzie optymalne.

Zaawansowani ćwiczą nawet cztery i więcej razy w tygodniu. Wtedy postęp jest bardzo duży, a efekty szybko widoczne, jednak wymaga to czasu oraz pracy (i to nie tylko z rurką). To zatem opcja nie dla każdego.

Pamiętaj o odpoczynku!

Ważną częścią rutyny treningowej powinien być odpoczynek, również ten aktywny np. połączony ze stretchingiem. Jeśli nie dasz swoim mięśniom czasu na regenerację i nie zadbasz o ich dobrą kondycję, możesz nieświadomie narazić się na kontuzję czy po prostu na zniechęcenie. Wtedy zamiast radości z efektów poczujesz przede wszystkim ból i zmęczenie.

Ponadto, czynnikiem wpływającym niekorzystnie na treningi może być stres, dlatego słuchaj swojego ciała. Jeśli daje Ci sygnały, że dwa treningi to wystarczająco, nie rzucaj się od razu na cztery. Czasami lepsze efekty daje dłuższa, ale bardziej wydajna praca.

Dodatkowe ćwiczenia

Aby szybciej zobaczyć efekty pole dance, można wspomóc się dodatkowymi ćwiczeniami. Poza wspomnianym stretchingiem dobrym pomysłem mogą być: joga, pilates, crossfit, aerial hoop i aerial silks. Wszystkie te dyscypliny wymagają siły, skupienia i pozytywnie wpływają na ogólną kondycję. Mogą znacząco wspomóc walkę o efekty.

A jeśli zależy Ci przede wszystkim na budowaniu siły i kondycji, połącz pole dance z klasycznymi ćwiczeniami wykorzystującymi ciężar Twojego ciała, np. z pompkami, deską czy przysiadami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.