Jak dbać o świeżą bliznę po CC?

Marek Szydełko
24.04.2019

Cesarskie cięcie to poważna operacja, podczas której lekarz przecina, a później zszywa kilka warstw. Choć wewnątrz organizmu zachodzą ogromne zmiany, to na skórze pozostaje widoczny ślad, którego chce się uniknąć. Na szczęście bliznę po CC można zlikwidować lub maksymalnie zmniejszyć jej widoczność, ale o właściwej pielęgnacji należy myśleć tuż po operacji.

Zasady, dzięki którym zadbasz o swoją bliznę po CC

  1. Nie stosuj sztucznych kosmetyków do mycia blizny – nawet po zagojeniu warto przemywać bliznę wodą z szarym lub naturalnym mydłem. Warto również stosować środek dezynfekujący.
  2. Ubieraj wygodną odzież – jeansy biodrówki lub ciasne spódnice mogą podrażniać świeżą bliznę po CC. W pierwszych dniach wybieraj więc odzież luźną, która zapewni swobodę i nie będzie ocierać się o miejsce cięcia.
  3. Dbaj o opatrunek w pierwszych godzinach po CC – jeśli podczas brania prysznica zostanie zamoczony, należy zgłosić się do pielęgniarki z prośbą o zmianę opatrunku.
  4. Nie dźwigaj i nie narażaj brzucha na przeciążenie – rany wewnątrz organizmu goją się około trzech miesięcy. Przez ten czas należy unikać dużego wysiłku, który związany jest nie tylko z codziennymi obowiązkami, ale również z karmieniem dziecka. Należy układać je tak, by nie dopuszczać do długotrwałego napięcia mięśni brzucha.

Stosuj preparaty na bliznę

Plastry silikonowe mogą być stosowane już po około tygodniu od operacji CC, jeśli rana jest całkowicie zabliźniona oraz nic się z niej nie sączy. Tak wczesne dbanie o bliznę z preparatami o wysokiej jakości pozwoli szybciej otrzymać efekty. Warto jednak zwrócić uwagę na skład. Skuteczne plastry na blizny potrzebują zaledwie żelu silikonowego z polisiloksanów i dwutlenku krzemu oraz elastycznej membrany poliuretanowej. Warto też zwrócić uwagę na to, czy ich działanie było sprawdzane przez specjalistów z branży. Rekomendacje od Międzynarodowego Zespołu Ekspretów ds. Leczenia Blizn świadczyć będzie o doskonałym, skutecznym i bezpiecznym, również dla alergików, działaniu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.