Jak łopian wpływa na włosy?

Antoni Kwapisz
14.10.2021

Łopian (Arctium) znalazł bardzo duże zastosowanie w kosmetyce. W jego składzie znajdują się bowiem bardzo ważne minerały oraz olejki i inne substancje, które wpływają korzystnie na włosy. Mamy dla Ciebie preparaty z łopianu, które bez obaw możesz stosować na włosy, by były piękne, mocne i zdrowe.

Właściwości łopianu są zaskakujące

Cenne właściwości łopianu znajdują się w jego korzeniu oraz liściach i owocach. Wykorzystywane są w kosmetyce, ziołolecznictwie oraz w kuchni. Roślina ta ma m.in. właściwości przeciwbakteryjne, przeciwświądowe, nawilżające, osłaniające przewód pokarmowy. Wykorzystuje się ją na rany i stłuczenia, gdyż odkaża ranę, przyspiesza jej gojenie, a przy stłuczeniach zmniejsza obrzęk i szybciej znikają siniaki.

Wiele kosmetyków zawiera w swym składzie arctium. Można go znaleźć w maściach, kremach, balsamach, żelach, szamponach. Dla wzmocnienia kondycji włosów warto stosować na głowę płukanki oraz odżywki z zawartością tej astrowatej rośliny. Dzięki niej włosy będą lśniące, miękkie i mocne. Przestaną się rozdwajać i łamać oraz wypadać. Włosy zostaną zregenerowane, bo odżywione. Skóra głowy przestanie się przetłuszczać lub wysuszać. Zniknie także łupież.

Kosmetyki z łopianu na włosy - gdzie kupić?

Preparaty z zawartością arctium są ogólnie dostępne. Możesz je nabyć w naszym sklepie lub przygotować samemu ze świeżych części rośliny bądź suszonych. Kupując gotowe kosmetyki, oszczędzasz czas. Przygotowanie samemu np. płukanki do włosów wymaga pewnego zachodu. Musisz bowiem postarać się o korzeń tej rośliny i to w odpowiednim momencie jej wzrostu.

Aby korzeń zawierał lecznicze związki, musi zostać wyciągnięty z ziemi wiosną, gdy jeszcze nie ma na nim kwiatostanów. Łatwo się zatem pomylić i wyrwać korzeń z innej rośliny, łudząco podobnej do arctium. Zamiast pomóc, może zaszkodzić. Pewniejsze zatem będzie postaranie się o korzeń tej rośliny astrowatej jesienią. Rzepy są bowiem dla niej bardzo charakterystyczne.

Przygotowanie płukanki z łopianu na włosy

Pozyskany korzeń z actrium należy oczyścić z ziemi i kamyczków. Umyć, osuszyć i pokroić. Tak przygotowany zalać wrzątkiem. Odstawić na pół godziny. Włosy umyć szamponem z łopianu, spłukać wodą, po czym polać włosy naparem z actrium. Nie zakręcać ręcznikiem. Dobrze włosy odcisnąć i rozpuścić, by same wyschły. Można tak przygotowaną miksturą natrzeć skórę głowy, by pozbyć się łojotoku i łupieżu.

Jeżeli wolisz, by korzystać z łopianu natychmiast, kup gotowe preparaty i od razu je stosuj bez konieczności zagłębiania się w ich recepturę i sposób przygotowania. Możesz też nabyć artykuły z łopianu do stosowania od wewnątrz, co przyspieszy regenerację włosów, a także wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie ogólne.

Jak wygląda łopian?

Ta dzika roślinka z fioletowym kwiatostanem w dużej zielonej lub srebrno-zielonej szypułce występuje w Polsce w czterech gatunkach. Różnią się od siebie sposobem ułożenia kwiatostanów. Mogą być zbite w ciasne grono lub rozłożone pojedynczo na całej łodydze. Gatunki różnią się także wysokością. Mamy zatem łopian większy i mniejszy oraz gajowy i pajęczynowaty. Rośnie dziko na nieuprawianych polach, łąkach, przy drogach i w miastach.

W pełni rozwinięte kwiatostany tworzą regularne różowe lub fioletowe kulki. Gdy przekwitną, zamienią się w znane wszystkim rzepy, inaczej nazywane dziadami. Są kuliste, pokryte zakręconymi haczykami. Bardzo łatwo przyczepiają się z tego powodu do odzieży, sierści psa i kota oraz do włosów. Szybko się w nie wplątują i mocno trzymają. Są bardzo trudne do wyciągnięcia. Ich haczyki potrafią uczepić się także do palców dłoni. Niemniej z racji wspaniałych właściwości, są bardzo cenione. Więcej porad dotyczących pielęgancji włosów i skutecznych kosmetyków naturalnych: https://giftofnature.pl/pielegnacja-wlosow/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie