Pierwsza wystawa jest dużym przeżyciem zarówno dla psa czy kota, jak i jego właściciela. Tygodnie przygotowań, wizyty u psich czy kocich fryzjerów, ćwiczenia z trenerem – przygotowania potrafią być bardzo czasochłonne i kosztowne. To wszystko sprawia, że chęć osiągnięcia sukcesu jest naprawdę duża. Co warto wiedzieć, zanim weźmie się udział w pierwszej wystawie?
Inwestycja czasu i pieniędzy w prezencję pupila może zaślepić jego właściciela. Należy mieć na uwadze to, że – mimo dobrych intencji – można skrzywdzić zwierzaka, m.in. wymagając od niego zbyt wiele lub stosując kary. Choć zazwyczaj opiekunowie traktują zwierzęta wystawowe z należytym szacunkiem, chęć osiągnięcia sukcesu podczas pierwszej wystawy może nieco zaburzyć realny obraz sytuacji. Jeżeli więc kochasz swojego pupila, pamiętaj, że to tylko zwierzę i może zachować się w nieoczekiwany sposób lub nieoczekiwanie wypróżnić się.
Każdy z właścicieli chce, żeby to jego zwierzak wypadł najlepiej. Nie warto więc stawiać się na przegranej pozycji, np. zaniedbując fryzurę czy zapach pupila. Przed wystawą należy zwierzaka przede wszystkim umyć i wyszczotkować. Jeżeli masz poczucie, że to może nie wystarczyć – warto kupić np. perfumy dla psa czy pokusić się o wizytę u psiego fryzjera, który ma doświadczenie w pracy z daną rasą. W przypadku kotów niezwykle ważne jest przycięcie pazurów i sprawdzenie, czy koci ogon jest odpowiednio wyczesany.
Jeżeli posiadasz zwierzę, które nie ma regularnego kontaktu z obcymi – zmień to. Podczas wystawy Twój pupil będzie nie tylko oglądany, ale i dotykany przez inne osoby, co może negatywnie wpłynąć na jego samopoczucie. Oprócz jego komfortu ważne jest także bezpieczeństwo innych uczestników wystawy. Sprawdź, czy Twój kot da się dotknąć komuś spoza domowników, obserwuj jego zachowanie wobec odwiedzających Cię gości. Zobacz podczas spaceru, czy Twój pies nie jest agresywny w stosunku do innych zwierząt. Tylko w ten sposób sprawdzisz, czy jest gotowy do wystawy i czy macie szansę się na niej dobrze bawić.
Komunikat prasowy