Jak szybko i bezpiecznie wyczyścić nagrobek? Sprawdź te proste sposoby i ułatw sobie pracę!

Marek Szydełko
05.11.2018

Co roku tuż przed 1 listopada miliony Polaków szturmują cmentarze, by przygotować nagrobki swoich bliskich do Dnia Wszystkich Świętych. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na regularne mycie pomników, chociażby z uwagi na znaczną odległość czy problemy ze zdrowiem. Raz w roku wypada jednak kompleksowo zadbać o nagrobek, ponieważ jest to forma okazania szacunku np. rodzicom czy dziadkom. W tym poradniku dzielimy się z Tobą bardzo prostymi sposobami na to, by szybko wyczyścić nagrobek, jednocześnie nie ryzykując jego uszkodzenia.

Co Ci będzie potrzebne?

Przede wszystkim zaopatrz się w kilka szczotek o różnej twardości włosia. Ta miękka przyda się do usunięcia liści i owadów. Nieco twardsza pomoże wyczyścić fikuśne elementy nagrobka, jak chociażby wygrawerowane napisy, krzyż czy figurki. Najtwardsza szczotka poradzi sobie natomiast z silnymi zabrudzeniami z żywicy drzew.

Koniecznie zabierz ze sobą dwa wiaderka – jedno na wodę z detergentem, drugie na czystą wodę. Pamiętaj, że końcowy efekt czyszczenia w dużej mierze jest uzależniony od porządnego spłukania nagrobka. Jeśli to zaniedbasz, na płycie zostaną brzydkie smugi i zaschnięte plamy ze środków myjących.

Czym czyścić nagrobki?

To jest już uzależnione od materiału, z jakiego została wykonana płyta. W przypadku nagrobków z granitu (najpopularniejszych w naszym kraju), najlepsze efekty osiągniesz używając wody destylowanej. Jest ona bardzo miękka, dzięki czemu poprawia skuteczność detergentów, a do tego nie zostawia smug.

Nagrobki z lastryko warto wyczyścić wodą utlenioną lub denaturatem. Ten drugi jest szczególnie skuteczny, ale pamiętaj, by szybko go spłukać – zwłaszcza jeśli zamierzasz wyczyścić jasny nagrobek.

Płyty nagrobne z marmuru można czyścić praktycznie każdym detergentem. Jeśli nie chcesz przypadkowo uszkodzić efektownej powierzchni, poprzestań na wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym.

Typowe zabrudzenia, jak zaschnięty wosk czy pleśń, najlepiej jest usuwać ciepłą wodą z delikatnym detergentem i miękką szmatką. W ten sposób na pewno nie uszkodzisz płyty, a pozbędziesz się brzydkich śladów.

Nie zapomnij o otoczeniu pomnika

Po solidnym wyczyszczeniu nagrobka powinnaś jeszcze zadbać o jego bezpośrednie otoczenie. Przyda się zgarbić liście i pozbierać ewentualne śmieci. Na sam koniec ustaw kwiaty i znicze, a pozostałości po sprzątaniu wrzuć do cmentarnego kontenera.

Jeśli masz odrobinę więcej czasu, radzimy także zadbać o jeden z sąsiednich grobów, którego najwyraźniej nikt nie odwiedza (widać to po tym, że jest bardzo zaniedbany).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie