Jak zachęcić dzieci do sięgania po książki?

Mariusz Siwko
06.04.2023

Świat pędzi a my wraz z nim, co oznacza, że coraz mniej chętnie sięgamy po rzeczy wymagające skupienia, a coraz chętniej konsumujemy krótkie, niewymagające treści. Niestety, ofiarą tej sytuacji padają również najmłodsi odbiorcy kultury. Twoje dziecko nie chce czytać książek? Nie potrafi się na nich skupić? Nie martw się! Mamy kilka porad, jak zachęcić dzieciaki do czytania!

Dawaj dobry przykład

Niestety, ale dzieci, zwłaszcza małe, naśladują rodziców. Jeśli sam lub sama nigdy nie masz czasu na czytanie, to prawdopodobnie Twoje maluchy także nie zobaczą w tej rozrywce czegoś atrakcyjnego i wartego spróbowania.

W takim przypadku warto zorganizować czas na czytanie dla całej rodziny z wyprzedzeniem. Jeśli zaplanujesz, że, na przykład, niedzielnym popołudniem wszyscy domownicy spotykają się w salonie na wspólne czytanie, to większa szansa, że dziecko faktycznie postanowi dać szansę książkom.  Przy okazji stworzycie sobie mnóstwo tematów do rozmów!

Zadbaj o wyciszenie umysłu dziecka

Dzieci, tak samo, jak i dorośli, często bywają przebodźcowane. Starsze dzieci mogą mieć gonitwę myśli, być przeciążone szkołą lub życiem społecznym. Warto zadbać o wyciszenie i spokój, zanim znów przypomnisz dziecku, że np. nie przeczytało lektury. W tym celu na pewno sprawdzą się darmowe medytacje dostępne w Internecie, spacer w ciszy wśród natury czy wypisanie wszystkich myśli na kartkę. Dopiero, kiedy dziecko poczuje gotowość do czytania, będzie robiło to z przyjemnością. W przypadku małych dzieci warto proponować książki wieczorem, przed snem, kiedy dzieci naturalnie się wyciszają.

Pamiętaj o różnorodności!

Świat literatury jest tak szeroki, że pewnie nigdy nie damy rady przeczytać wszystkiego, co byśmy chcieli. Ty o tym wiesz, ale czy Twoje dziecko również? Niestety, ale kanon lektur w polskich szkołach jest wymagający i nie każdemu uczniowi przypada do gustu, zwłaszcza na początku czytelniczej drogi. Twoim zadaniem jako rodzica jest pokazać dziecku, jak wiele barw ma świat książek. Nie sugeruj się tym, że Twoim zdaniem jakaś pozycja nie jest interesująca. Może Twoje dziecko zanurzy się świat książek fantastycznych lub historycznych. Nigdy nie wiadomo, co okaże się strzałem w dziesiątkę!

Pozwalaj dziecku decydować

Nikt nie lubi, kiedy coś mu się narzuca. Dzieci również. Jeśli chcesz wprowadzić dziecko w czytelniczy świat, pamiętaj, że to jego słowo powinno być ostatnie. Pozwól mu decydować, nawet jeśli oznacza to, że dziesiąty raz pod rząd będzie czytało książkę np. o wróżkach czy zwierzątkach. Daj dziecku czas, a w końcu przełamie się ku nowościom. Zabieraj dziecko do biblioteki i księgarni, sięgaj po ciekawe i estetyczne wydania. Niech literki nie będą bardzo małe, a książka duża i nieporęczna. Pamiętaj, że forma ma znaczenie.

Warto także sięgać po książki z danych serii. Dzieci, tak samo jak dorośli, chętniej wracają do czytania, kiedy poznali już bohaterów i czują się do nich przywiązani.

Korzystaj z audiobooków!

To dla wielu osób jest nieoczywisty sposób proponowania książek dzieciom. Oczekujemy, że zarówno maluchy, jak i nastolatki będą sięgać po papierowe książki i czytać je po cichu. A przecież w książkach chodzi o opowiedzianą historię i zawartą wiedzę! Dlaczego więc nie skorzystać z formy audio?

Audiobooki to doskonały sposób dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, bo można słuchać jednocześnie robiąc inne rzeczy. To właśnie dlatego są doskonałym narzędziem do czytania lektur, zwłaszcza tych obszernych lub skomplikowanych. Wiele trudu sprawia uczniom na przykład lektura Gloria Victis, audiobook z pewnością pomógłby przynajmniej części z nich uporać się z tym dziełem Orzeszkowej.

Audiobooki to także dobry pomost pomiędzy oglądaniem bajek a czytaniem książek. Odsłuchiwanie książek może odciągnąć najmłodsze dzieci od telewizora, a rodzicom dać nieco wytchnienia od czytania tej samej książeczki po raz piąty.

Jak widać, niewiele trzeba, aby zachęcić dziecko w każdym wieku do korzystania z książek. Tak naprawdę potrzeba tylko jednego: naszego zaangażowania i odrobiny wolnego czasu. Powodzenia! 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie