Jakie problemy rodzi opieka nad seniorem?

Krzysztof Jagielski
28.12.2021

Praca w roli opiekunki seniora nie należy do najłatwiejszych. Osoby, które ją wykonują, są obciążone zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Może to prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem opiekunki do osób starszych. To, dlatego tak ważne jest, aby zadbała ona o siebie, a także jeszcze przed podjęciem zatrudnienia wiedziała, z jakimi problemami będzie musiała się zmierzyć. Oto lista tych najczęściej występujących.

Wypalenie zawodowe opiekunów osób starszych

Jednym z najczęstszych problemów identyfikowanych w grupie opiekunów osób starszych jest wypalenie zawodowe.  To pojawia się zazwyczaj w przypadku długiej i intensywnej opieki nad seniorem. 3-6 miesięczne czuwanie nad zdrowiem i bezpieczeństwem podopiecznego może doprowadzić do wyczerpania psychofizycznego opiekuna. Jego objawy to utrzymujące się przez długi czas zmęczenie, któremu towarzyszą symptomy ze strony różnych układów np. zaburzenia pracy serca, działania układu pokarmowego, osłabienie libido.

Do tego dochodzą również problemy z pamięcią, koncentracją, rozproszeniem, utrudniony proces myślowy, wyciągania wniosków, bóle mięśni itp. Aby uniknąć wypalenia i wyczerpania warto zadbać o odpoczynek w dni wolne i regularne urlopy, a także wdrożyć w życie porady dla opiekunek osób starszych, które dostępne są na opieka.felizajob.pl/poradnik-opiekunki/warto-wiedziec/.

Depresja opiekunek seniorów

Dużym zagrożeniem w grupie opiekunów seniorów jest też depresja. Jest to niebezpieczna i podstępna choroba, która często diagnozowana jest zbyt późno. Tymczasem zaniepokoić powinny takie objawy jak osłabienie, zmęczenie, bóle głowy, kołatanie serca, przyspieszony oddech, wycofanie się z kontaktów z innymi ludźmi, utrata zainteresowania światem, wonniejsza mowa, monotonny głos, unikanie kontaktu wzrokowego, negatywna ocena siebie i świata, problemy z koncentracją, drażliwość, utrata zainteresowań, odczuwanie niewielkiej satysfakcji z pracy i życia, poczucie bezradności i pustki.

Podejrzewając u siebie depresję, należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę do psychologa lub psychiatry. Opiekunowie, którzy swoje obowiązki wykonują w Niemczech, mogą skorzystać z wizyt on-line u polskojęzycznych psychologów. Brak bariery językowej umożliwi otrzymanie lepszej pomocy.  

Tęsknota za domem opiekunek seniorów

Coraz więcej opiekunek osób starszych decyduje się na wyjazd poza granicę Polski. Nasze rodaczki zatrudnienie znajdują w Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Oznacza to dla nich rozłąkę z rodziną, przyjaciółmi, często miejscem, w którym mieszkały przez całe życie. Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące mogą więc być trudne w aklimatyzacji i rodzić dużą tęsknotę za bliskimi i rodzinnymi stronami. Aby sobie z nią poradzić, warto zatroszczyć się nie tylko o regularne odwiedziny w Polsce, ale także systematyczny kontakt telefoniczny, mailowy czy przez ogólnodostępne komunikatory.

W walce z samotnością pomogą też nawiązywanie na miejscu kontaktu z innymi osobami niż tylko podopieczny, znalezienie hobby, oddawanie się zainteresowaniom czy stworzenie w domu seniora przyjaznego dla siebie kąta.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie