Kiedy płód zaczyna odczuwać ból?

Mateusz Nowak
28.05.2021

Jednym z chętniej wykorzystywanych argumentów przez zwolenników aborcji jest twierdzenie, że płodu nie można uznawać jeszcze za żywą istotę. Światło na to, czy jest on nią w rzeczywistości, czy też nie, rzucić mogą badania na temat tego, czy płód odczuwa ból i w jakim momencie się to objawia. Ukazują one, że aborcja nie jest tak czysta moralnie, jak chcieliby widzieć ją jej zwolennicy.

Jak wygląda aborcja?

Po pierwsze, sam przebieg aborcji nie jest jedynie zwykłym zabiegiem medycznym. W I trymestrze dziecko jest po prostu wysysane z macicy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w II trymestrze. Wówczas konieczne jest już rozszerzenie macicy, aby wydobyć płód, odrywając przy tym kończyny i miażdżąc główkę. Gdyby chodziło o narodzone już dziecko lub dorosłego człowieka, nikt nie miałby wątpliwości, że byłyby to zwyczajne tortury, którym musi towarzyszyć ogromny ból. Nie byłoby też mowy o czymkolwiek humanitarnym i sprzyjającym prawom człowieka.

Czy płód odczuwa ból?

Temat odczuwania bólu przez płód poruszono w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to Kongres rozpatrywał ustawę zabraniającą dokonywania aborcji po 20 tygodniu ciąży. Z medycznego punktu widzenia ekspertem w tej sprawie była dr Colleen Malloy – specjalistka w dziedzinie neonatologii. Poruszono wówczas szokujące kwestie, które są regularnie ignorowane przez zwolenników aborcji. Niewielu z nas wie, że dziecko ma receptory czuciowe twarzy już w 8 tygodniu ciąży, a do 20 tygodnia ciąży wytwarzane są receptory bólowe!

Badania ultrasonograficzne pozwalają nam zobaczyć, że już 8 tygodniowy płód odsuwa się od ostrych przedmiotów i reaguje na kontakt z  nimi podobnie do dorosłego człowieka! Ok. 23 tygodnia ciąży dziecko reaguje już nawet, zaciskając dłonie, czy otwierając usta. Dodatkowo wzrasta przy tym poziom hormonu stresu. Istotnym jest przy tym też fakt, że znacznie później wytwarzane są w organizmie dziecka mechanizmy uśmierzające ból. W związku z tym płód nie tylko odczuwa ból, lecz może być on odczuwany znacznie bardziej dotkliwie niż u dorosłego człowieka, który potrafi już przed bólem się bronić! Dodając do tego nawet 5 razy większy poziom stresu niż u dorosłego, ukazuje się nam zatem obraz aborcji jako zabiegu zupełnie nieludzkiego, niemającego nic wspólnego z prawami człowieka. Mówiąc o prawach człowieka – tego silniejszego, dorosłego, odbiera się jednocześnie prawa tym najmniejszym, bezbronnym, którzy nie mają jeszcze jak ukazać nam swojego bólu i cierpienia. Ból rozpoczyna się znacznie wcześniej niż dopiero w momencie urodzenia! Więcej na temat bólu odczuwanego przez płód możesz przeczytać na stronie fundacji Życie Rodzina.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie