Korekta powiek - czym jest i na co możesz liczyć?

Marek Szydełko
31.05.2023

Czy wiesz, że skóra w okolicy powiek oczu jest niezwykle cienka? W zależności od szybkości starzenia, kształt powiek może się zmieniać i wiotczeć. Czasami wygląd powiek jest zaburzony poprzez nadmiar skóry czy opadające powieki górne, które ograniczają widzenie. Na świadectwo upływającego czasu może też wpływać np. obecność przepuklin tłuszczowych, zwłaszcza gdy narząd wzroku się starzeje. Wygląd powiek jest wtedy mało atrakcyjny, zmieniają się rysy twarzy, a skóra wygląda na zmęczoną. Sposobem na opadające powieki jest m.in. zabieg korekcji powiek. Czym jest plastyka powiek górnych i jak wygląda zabieg chirurgiczny? Jakie wskazania i przeciwwskazania ma plastyka powiek? Czego unikać po zabiegu plastyki powiek górnych? Na jaki efekt możesz liczyć? Gdzie możliwa jest korekta powiek górnych?

Korekta powiek – czym jest, jaki lekarz ją przeprowadza oraz jak wygląda zabieg plastyki powiek?

Zabiegi medycyny estetycznej z roku na rok, cieszą się większą popularnością, choć czasami zabiegi tj. plastyka powiek dolnych czy zabiegi obejmujące plastykę powiek górnych są koniecznością, a nie kaprysem. Gdy skóra powiek powoduje ograniczenie pola widzenia, korekcja powiek dla wielu pacjentów staje się wybawieniem. Czy przeprowadza ją chirurg plastyczny? Jak wygląda sam zabieg? O czym właściwie mówimy?

Korekcja powiek górnych czy dolnych to inaczej blefaroplastyka i polega na usunięciu nadmiaru wiotkiej skór z powiek górnych, a także usunięciu części okrężnego mięśnia oka oraz skorygowaniu tzw. ptozy (opadającej powieki). W przypadku korekcji powiek dolnych, mówimy o kantoplastyce (napięciu więzadła zewnętrznego kąta oka) i kantopexie (napięciu zewnętrznego kąta oka). Czasami, dodatkowo, wycinana jest tkanka tłuszczowa.

Sam zabieg lekarz wykonujący tj. specjalista chirurgii plastycznej lub okulista, przeprowadza w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jak to wygląda?

Chirurg najpierw zaznacza na powiece obszar do usunięcia, a potem dokonuje cięć w taki sposób, aby nie były widoczne blizny. Zwykle są one pod rzęsami powieki dolnej lub na zmarszczce powieki górnej. Zabieg zaczyna się od powieki górnej, a po nim zakłada się szwy i plastry. Szwy należy usunąć po ok 4-7 dniach, a plastry trzyma się nieco dłużej. Pod koniec, pacjent dostaje opatrunek uciskowy na 2-6 godzin, aby zmniejszyć obrzęki i zasinienia. Zabieg trwa ok godziny i wykonywany jest ambulatoryjnie.

Czasami, przed zabiegiem, lekarz może zlecić takie badania jako morfologia, układ krzepnięcia, grupę krwi czy badanie EKG.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, możliwe skutki niepożądane

Zwykle lekarz zleca usunięcie tkanki tłuszczowej i korektę powiek, gdy ma miejsce zwiotczenie oraz nadmiar skóry powiek. Gdy pacjent ma worki pod oczami, czyli przepuklinę tłuszczową, a skóra na powiekach ogranicza pole widzenia – zabieg może okazać się konieczny. Jego niewykonanie może skutkować utrudnieniem w zakładaniu soczewek czy noszeniu okularów, a także drażnić gałkę oczną.

Jak w każdym przypadku, istnieją też przeciwwskazania, do których należy ciąża, cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia krzepliwości krwi, zespół suchych oczu, tendencja do bliznowców, stan zapalny oraz infekcje skóry twarzy, nowotwór, choroby autoimmunologiczne i endokrynologiczne.

Zabieg jest bezpieczny, ale czasami mogą pojawić się powikłania tj. krwawienie, suchość oczu, uszkodzenie mięśnia oka, przebarwienia skóry, zakażenie, reakcja uczuleniowa na znieczulenie. W nieznacznych przypadkach także wywinięcie dolnej powieki, trudność w domykaniu powiek czy w skrajnych przypadkach – utrata wzroku.

Co robić po zabiegu? Na jaki pożądany efekt liczyć?

Jak pacjenci muszą postępować po zabiegu? Na co mogą liczyć?

Po samym zabiegu, może się pojawić obrzęk, zasinienie lub ból miejscowy, który trwa kilka dni. Zwykle jednak wystarczą zwykłe leki przeciwbólowe lub chłodne okłady. Większość objawów ustępuje po 7-10 dniach. Warto też wiedzieć, że obrzęk jest dłuższy na powiekach dolnych.

U niektórych pacjentów pojawią się też podwójne nieostre widzenie i zaburzenia widzenia, ale mijają po kilku dniach.

Po samym zabiegu, w pierwszej dobie nie wolno oglądać telewizji czy czytać książek, a przez tydzień lepiej nie wytężać wzroku. Dodatkowo minimum 2 dni lepiej spać na wznak z głową lekko uniesioną.

Przez kilka dni, aby uniknąć przypadkowego urazu, lepiej też unikać noszenia ubrań, które wkłada się przez głowę, a także zrezygnować z mycia głowy.

Ponadto przez 2 tygodnie niewskazane są ćwiczenia fizyczne, a przez miesiąc unikać należy wysiłku fizycznego i pływania. Warto też chronić oczy przed promieniowaniem UV i UVB, stosując okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Warto robić to co najmniej rok.

Po ok 4-7 dniach po zabiegu, lekarz przeprowadza kontrolę. Jeśli wszystko będzie w porządku, po ok 7-10 dniach od zdjęcia szwów, możesz też skorzystać z makijażu.

Pamiętaj też, aby stosować przepisane przez lekarza środki.

Trudy zabiegu i wyrzeczenia, jakie charakteryzują okres rekonwalescencji, wynagradzają efekty zabiegu. Pacjenci chwalą efekt odmłodzenia okolic oczu, a także pogodniejszy wygląd twarzy. Kontury oka się uwydatniają, a pole widzenia poszerza. Jak widać - korekta powiek górnych ma skutki praktyczne i estetyczne. Dzięki temu, pacjenci są też bardziej pewni siebie, mają lepszą samoocenę i nawiązują lepsze, bezpośrednie relacje społeczne.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie