Kubki dla dzieci - jak wybrać ten pierwszy?

Mateusz Nowak
22.12.2021

Rozszerzanie diety dziecka bardzo często wiąże się także z rozpoczęciem nauki picia. Przejście z butelki na kubek wymaga wiele czasu i praktyki, ale jest bardzo ważnym krokiem w życiu każdego malucha, ponieważ wymaga od niego popijania. Pomaga to rozwijać mięśnie twarzy i ust. Rynek jednak oferuje przeróżne kubki dla dzieci, jak więc wybrać ten pierwszy tak, aby spełniał nasze oczekiwania?

Kiedy dziecko powinno zacząć pić z kubka?

Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dziecko powinno rozpocząć trening picia z kubka około szóstego miesiąca życia. Jest to wiek, kiedy dentyści i dietetycy zgodnie twierdzą, że dziecko może zacząć pić wodę niezależnie od tego czy karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym. Należy jednak przede wszystkim obserwować swojego malucha. Będzie on gotowy do skorzystania z kubka, gdy potrafi samodzielnie siedzieć w sposób stabilny oraz będzie w stanie zjeść gęste kleiki.

Szczególnie istotna jest ta druga umiejętność, ponieważ wskazuje ona, że dziecko nie ma żadnych problemów z przełykaniem – jeśli poradzi sobie z gęstymi produktami, woda nie będzie stanowiła dla niego żadnego problemu. Bardzo często trening picia zbiega się w czasie z rozszerzaniem diety.

Kubki dla dzieci – jakie są dostępne rodzaje?

Kubki dla dzieci to produkt, którzy doczekał się wielu wersji, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością. Najczęściej wymienia się trzy podstawowe rodzaje kubków: kubek niekapek, kubek 360o oraz kubki skośne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Kubki niekapki to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych modeli, który najczęściej stosowany jest jako etap przejściowy między butelką, a tradycyjnym kubkiem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dziecko, aby napić się wody, musi z niego ssać. Będzie on najlepszym wyborem dla najmłodszych, którzy dopiero uczą się trzymać kubek w rączce.

Kubek 360o to najczęściej drugi etap po kubkach niekapkach. Tego rodzaju kubki dla dzieci uczą układania ust w dokładnie taki sam sposób, jaki wymagany jest do picia z tradycyjnego kubka. Dzięki temu dziecko jest w stanie ćwiczyć mięśnie twarzy czy żuchwy oraz nabiera umiejętności poprawnego trzymania kubeczka. Budowa kubka 360o umożliwia maluchowi zasysanie napoju z każdej strony, po przechyleniu go. Ostatnim etapem wśród kubków jest już kubek otwarty, wśród których najczęściej wybieranym modelem jest ten skośny. Skośne kubki dla dzieci pozbawione są przykrywek i zakrętek, dzięki czemu maluch widzi jego zawartość. Dodatkowo jego budowa nie wymusza odchylania się do tyłu, dzięki czemu jest on bezpieczniejszą opcją niż tradycyjny, otwarty kubek.

Jak wybrać pierwszy kubek dla dziecka?

Wybór pierwszego kubka dla dziecka zależy przede wszystkim od jego indywidualnych predyspozycji, stopnia zaawansowania oraz wieku. Na opakowaniach kubków skośnych znajdziemy informację, że odpowiednie są dla 3 miesięcznego dziecka, jednak bez odpowiedniego przygotowania picie z nich może okazać się niemożliwe. Kubki dla dzieci powinny przede wszystkim być w pełni bezpieczne – plastik lub tworzywo, z którego są wykonane musi być pozbawiony bisfenolu A (BPA) oraz musi posiadać wszelkie certyfikaty i atesty.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wagę kubeczka. Powinien on być lekki, tak aby dziecko niezależnie od wieku, było w stanie go utrzymać. Istotne jest także to jak kubek leży w rączce dziecka. Najlepiej jest, gdy posiada on uchwyty z dwóch stron, dzięki czemu jest on znacznie bardziej poręczny dla malucha. Ponadto dobrze jest zadbać, aby wybrany kubek był łatwy w utrzymaniu. Zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości kubek, który bez problemu można umyć w zmywarce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie