Leczenie raka prostaty – wszystko, co musisz wiedzieć

Antoni Kwapisz
24.05.2023

Rak prostaty zalicza się do najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowany może zostać całkowicie wyleczony. Nowoczesne terapie często obejmują zabiegi małoinwazyjne, dzięki czemu szanse pacjenta na szybkie wyjście z choroby dodatkowo wzrastają.

Jak objawia się rak prostaty?

Na wczesnym etapie rozwoju rak prostaty zwykle nie daje żadnych zauważalnych dla pacjenta objawów, dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i badania kontrolne przeprowadzane co najmniej raz na dwa lata – te zalecenia dotyczą wszystkich mężczyzn po 45 roku życia. Do podstawowych badań zalicza się marker PSA, przy czym trzeba pamiętać, że podwyższone stężenie nie musi od razu oznaczać nowotworu, bo nieprawidłowe PSA może wynikać z zapalenia stercza albo rozrostu gruczołu krokowego.

Lekarz przeprowadza także badanie per rectum, prócz tego wykonywana jest ultrasonografia przezodbytnicza i przezbrzuszna, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, biopsja. Zakres badań określa lekarz urolog prowadzący pacjenta.

Nie licząc badań kontrolnych, do urologa należy się udać zawsze przy takich objawach jak częstomocz, trudności w oddawaniu moczu, krwiomocz, ból w okolicach lędźwiowych. Ryzyko raka prostaty wzrasta z wiekiem, prócz tego szczególnie zagrożeni tą chorobą są mężczyźni z przypadkami nowotworu w rodzinie, otyli, palący papierosy, spożywający nadmierną ilość tłuszczów, pracujący w szkodliwych warunkach (ekspozycja na metale ciężkie).

Jakie zabiegi są stosowane w przypadku raka prostaty?

Sposób leczenia zależy oczywiście od stadium choroby oraz indywidualnych czynników jak np. wiek i prognozowana długość życia, choroby współtowarzyszące, stopień stężenia PSA. Nieoperacyjne metody to przede wszystkim hormonoterapia, teleradioterapia i brachyterapia. Zabiegi chirurgiczne to prostatektomia radykalna oraz laparoskopowe usunięcie gruczołu krokowego, razem z przylegającymi węzłami chłonnymi i pęcherzykami nasiennymi.

Szpital Mazovia specjalizuje się w małoinwazyjnych zabiegach chirurgicznych. Jako jeden z nielicznych ośrodków w kraju dysponuje robotem chirurgicznym da Vinci. Robot pomaga zawęzić pole operacyjne i ogranicza uszkodzenia tkanek, dlatego w porównaniu do tradycyjnych metod operacyjnych, zabieg z zastosowaniem da Vinci jest mniej krwawy, rzadziej dochodzi do powikłań, a pacjent jest w stanie wrócić do formy nawet po kilku dniach.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie