Leki online - słowo o aptekach internetowych

Mateusz Nowak
07.04.2021

Czas epidemii covid uzmysłowił nam, że wiele rzeczy możemy robić online. Przyzwyczailiśmy w ten sposób do zakupu odzieży, gadżetów, codziennych zakupów spożywczych. Wciąż jednak część osób nie wie, że może korzystać z zakupu leków online. Taką możliwość oferuje nam apteka internetowa.

Historia aptek internetowych

Apteka internetowa w Polsce wbrew pozorom nie jest zjawiskiem nowym i zbiega się w czasie z wejściem do Unii Europejskiej w roku 2004. Wtedy zaczęła działaś apteka internetowa domzdrowia.pl bazująca na punkcie aptecznym w Zielonkach k. Krakowa. Od razu jednak zainteresowała Inspekcję Farmacuetyczną, bo opierała się na prawodawstwie europejskim, a nie polskim. Takiego wówczas nie było. Z czasem aptek zaczęło pojawiać się coraz więcej, ale żadna nie działała w oparciu o polską ustawę - na nią przyszło nam poczekać do roku 2008. W międzyczasie w listopadzie 2005 roku, w wyniku braku regulacji doszło do wojny cenowej, w wyniku której różnica w cenach między aptekami internetowymi a stacjonarnymi sięgała nawet 40%. Pełny rozkwit branży następuje w 2008 roku, powodując powstanie wielu kolejnych podmiotów.

Legalność leków

Apteka internetowa to z pewnością wygoda, możliwość uniknięcia osób chorych w kolejce, czy szeroka dostępność interesujących nas produktów. Dokonując zakupów online możemy wybierać spośród wielu popularnych specyfików tj. leki przeciwbólowe, leki na przeziębienie, suplementy diety czy wiele innych. Taka forma zakupów oszczędza nasz czas. Leki mogą być dostarczone do nas przez kuriera lub do wybranego punktu aptecznego. W większości nie musimy na nie również długo czekać. Apteką oferującą nam możliwość zakupu online jest np. https://www.nowafarmacja.pl/ Prócz zakupu leków znajdziemy tu również możliwość zapoznania się ze składem czy ulotkami danego specyfiku.

Korzystając z aptek online możemy odnieść wrażenie, że nabycie leków nie jest legalne. Jest jednak kilka wyznaczników, które podkreślają właściwe działanie takiego serwisu. Przede wszystkim wszystkie apteki posiadają wspólne logo odsyłające do Rejestru Aptek. Ponadto legalna apteka powinna posiadać swój punkt stacjonarny, telefoniczny dyżur ekspertów czy też dane właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Powinna też posiadać dane o właścicielach z imienia i nazwiska. Jeżeli nie odnaleźliśmy żadnego z powyższych elementów, ceny leków są podejrzanie niskie lub nie jesteśmy proszenie o receptę na dany lek refundowany zachowajmy ostrożność. 

Na receptę i taniej

Dokonując zakupów w aptece internetowej, z pewnością możemy się liczyć z zakupem leków w niższej cenie. Różnica między takim lekiem w aptece stacjonarnej a internetowej może wynosić kilka lub kilkanaście złotych. Taniej jest głównie z niśzych kosztów utrzymania. Apteki stacjonarne ponoszą koszty lokalu czy wykwalifikowanego personelu. Apteka internetowa otwarta jest przeważnie 24 godz na dobę, 7 dni w tygodniu, może mieć mniejsze wymagania magazynowe i inną liczbę personelu. To wszystko składa się na leki tańsze nawet 30%.

W aptekach internetowych bez problemu dokonamy również zakupów leków na receptę, jednak należy pamiętać, że ich sprzedaż jest ograniczona pewnymi warunkami. Leków na receptę nie otrzymamy bezpośrednio do domu, ale zostaną one dostarczone do wybranego przez nas punktu aptecznego, gdzie farmaceuta zweryfikuje naszą receptę. Zamawiając je jednak online, mamy pewność, że będą one na nas czekać.

Na pewno warto rozważyć opcję zakupu leków online nie tylko z uwagi na wygodę, ale także z uwagi na ceny. Jeśli co miesiąc wydajemy na nie po kilkaset złotych, może się okazać, że sporo możemy zaoszczędzić.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie