Łuszczyca na twarzy - jak sobie z nią radzić?

Piotr Kowalczyk
26.04.2022

Łuszczyca to przewlekła choroba dermatologiczna, która wpływa nie tylko na aparycję pacjenta, ale również na jego psychikę. Przewlekłe zmiany łuszczycowe mogą prowadzić do wystąpienia znacznego obniżenia własnej samooceny, lęku społecznego, a nawet depresji. Warto przyjrzeć się przebiegowi choroby oraz zastanowić się, jakie preparaty na łuszczycę twarzy najlepiej wykorzystywać w jej przebiegu.

Łuszczyca na twarzy – objawy

Łuszczyca na twarzy objawia się zmianami skórnymi w postaci wykwitów, które zajmują niejednokrotnie również powierzchnię karku, łokci, kolan i skalpu. Zmianom tym towarzyszy nadmierne złuszczanie się naskórka, co powoduje u pacjentów ogromny dyskomfort w postaci silnego świądu. Łuszczyca na twarzy należy do najczęściej występującej jej odmiany — plackowatej. Ogniska zmian chorobowych osiągają wielkość swojej średnicy od kilku aż do kilkunastu centymetrów. Charakteryzują się one czerwonobrunatną barwą, a na ich powierzchni dostrzec można delikatnie łuszczący się naskórek.

Łuszczyca na twarzy — przyczyny

Łuszczyca na twarzy należy do grupy chorób dermatologicznych o bliżej nieznanej etiologii. Najczęściej postuluje się o występowaniu genetycznych predyspozycji do wystąpienia zachorowania. Obserwuje się jednak coraz częściej silny wpływ czynników zewnętrznych na zaostrzenie epizodów chorobowych np. doznawania silnych reakcji stresowych przez pacjenta. Łuszczyca na twarzy sama w sobie może okazać się czynnikiem silnie stresującym, ponieważ w wielu przypadkach osoby nią dotknięte wycofują się z życia społecznego z powodu jej występowania i związanego z tym wstydu. Pacjentom, którzy cierpią na tę chorobę, zalecane jest skorzystanie ze wsparcia psychologicznego.

Preparaty na łuszczycę twarzy

Preparaty na łuszczycę twarzy są wyjątkowo delikatne. Warto korzystać z nich zarówno czy okazji porannej jak i wieczornej pielęgnacji. Preparaty na łuszczycę twarzy, wykorzystywane są we wszystkich etapach dbania o stan skóry dotkniętej zmianami, obejmują oczyszczanie, demakijaż oraz tonizację. Kolejnym niezbędnym elementem są kremy na łuszczycę twarzy, które posiadają właściwości wysoko nawilżające i regeneracyjne.

Preparaty na łuszczycę twarzy zawierają między innymi wodę termalną, która wyróżnia się właściwościami redukującymi występujące podrażnienia oraz łagodzącymi świąd. Po oczyszczeniu skóry z nagromadzonego w ciągu dnia kurzu, potu i łoju należy przejść do tonizacji, która skutecznie ochrania przed działaniem bakterii i drobnoustrojów, które mogą prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych. Ma ona za zadanie przywrócić skórze naturalne pH. Zalecane jest, by wykorzystywać takie preparaty na łuszczycę twarzy do tonizacji, które zawierają w sobie wyciągi z ziół takich jak biała herbata lub arnika.

Następnie należy zastosować kremy na łuszczycę twarzy, które pozwolą skutecznie poprawić stan naskórka, zapewnić nawilżenie, zwiększyć jędrność i elastyczność skóry, ujednolicić kolor cery, złagodzić świąd na dłuższy czas oraz zminimalizować istniejące stany zapalne.

Kremy, maści i inne preparaty na łuszczycę twarzy znajdziesz na stronie https://www.centrumluszczycy.pl/pol_m_Preparaty-na-luszczyce_Lokalizacja-zmian_Twarz-440.html

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.