Małe i denerwujące, czyli jak walczyć z komarami

Mariusz Siwko
13.10.2016

Lato to pora roku, na którą czeka większość z nas. Jednak jest mały minus upalnych dni, przerywanych rzęsistymi opadami deszczu. Są to komary, które upodobały sobie większość naszych ogrodów, działek nad jeziorem czy nad rzeką. Ich uciążliwe bzyczenie oraz bolesne ukłucia często potrafią zniszczyć niejedno ognisko czy posiadówkę przy grillu. Jak z nimi walczyć?

Naturalne środki

Jeżeli posiadamy ogród czy też mamy działkę nad jeziorem, to najlepszym sposobem na walkę z komarami będzie zasadzenie roślin, które odstraszają te wredne stworzenia. Pierwszą rośliną, którą warto zasadzić i która ma dużo wspólnego z komarami w nazwie to komarzyca. Musimy ją usadowić jak najdalej od wody, ponieważ nie lubi jej nadmiaru. Oprócz tego, że odstrasza komary to dodatkowo jest rośliną ozdobną. Z pewnością spodoba się paniom ze względu na swoje liście, które zazwyczaj występują w dwóch odcieniach - zielonym i zbliżonym do białego. Jeżeli chcemy zwiększyć działanie odstraszające to wystarczy, że rozetrzemy w palcach kilka liści komarzycy i na pewno żaden owad do nas nie podleci.

Inne rośliny, których komary nie lubią to bardzo popularne zioła, takie jak bazylia czy mięta. Nie dość, że odstraszymy nimi komary, to będziemy mogli dodać je do dań kuchni włoskiej czy też do wody z cytryną i kostkami lodu. Podwójna korzyść. Możemy je zasadzić zarówno w gruncie jak i w doniczkach. Lubią regularne podlewanie – najlepiej w godzinach wieczornych..
Kolejną rośliną, która również będzie ozdobą naszego ogrodu, a jednocześnie uwolni nas od komarów, jest lawenda. Wszyscy znają jej właściwości związane z tworzeniem olejków zapachowych czy kosmetyków. Podczas kwitnienia ma kolor fioletowy i przepięknie pachnie. Kiedy będzie się zbliżał koniec jej kwitnienia to zawsze możemy ją zasuszyć i powkładać do bawełnianych woreczków. Będziemy mieć zapach lawendy przez cały rok.

Lampiony i kadzidełka

W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć pełno lampionów czy specjalnych kadzidełek odstraszających komary. Co do ich skuteczności to różnie bywa - zdarzają się takie, które są bardzo skuteczne jak i te, gdzie lekki powiew wiatru zakłóca cały proces odstraszania owadów. Warto wcześniej zapoznać się z takimi specyfikami, na przykład za pomocą różnych for internetowych oraz zapytać sprzedawcę aby doradził coś odpowiedniego. Bardzo dobre są specjalne spirale, jednak wystarczają one na krótki czas - wystarczy, że je podpalimy i będą wydzielały zapach odstraszający komary, jednak nie zauważalny dla ludzi. Plusem jest niski koszt. Idealnie sprawdzają się na działki nad jeziorem, bowiem zazwyczaj nie przebywamy tam całego lata, więc na parę dni koszt jest niewielki.

Komary potrafią być bardzo uciążliwe i są w stanie uprzykrzyć niejeden letni wieczór. Jeżeli więc chcemy skutecznie się ich pozbyć, to warto zawczasu posadzić rośliny, które je odstraszą. Natomiast jeżeli lato trwa już w pełni, to zaopatrzmy się w środki chemiczne, aby móc w pełni wykorzystać wakacyjny czas.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie